Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Apteki w Andrychowie wróciły do dyżurowania

Apteki w Andrychowie wróciły do dyżurowania

Przez dłuższy czas mieszkańcy miasta pozbawieni byli w nocy i święta dostępu do lekarstw.
Foto: Edyta Łepkowska

Nieco ponad trzy tygodnie temu pisaliśmy o niechęci andrychowskich farmaceutów do sprzedawania leków w niedziele, dni świąteczne i nocą. Przez jakiś czas apteki w Andrychowie nie pełniły dyżurów. A osoby, które po godzinach ich zamknięcia potrzebowały jakichś medykamentów, musiały jechać po nie do Wadowic. Wszystko wskazuje jednak na to, że problem udało się już rozwiązać.

 

Jak pisaliśmy 24 sierpnia, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Andrychowie Danuta Bańska wysłała do starosty wadowickiego Eugeniusza Kurdasa pismo z prośbą o interwencję w sprawie zaniechania aptecznych dyżurów. Petycja nie pozostała bez odzewu. Odpowiedzią na nią był apel, który na początku września wystosowała wicestarosta Beata Smolec do właścicieli i kierowników aptek. Między innymi przypomniała im ona o konieczności przestrzegania ustawy Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z jej zapisami, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności. A co za tym idzie – zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele i inne dni wolne od pracy.

Zdaję sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znaleźliście się Państwo, biorąc pod uwagę trwającą pandemię, liczę jednak na zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się pacjenci, którzy w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy pozbawieni są dostępu do leków. Mam pełną świadomość pojawienia się dodatkowych trudności, jakie niesie ze sobą epidemia, wierzę jednak, że w trosce o naszych mieszkańców, a w szczególności o ich zdrowie, otworzycie Państwo apteki w porze nocnej, w dni wolne od pracy oraz święta” – napisała Beata Smolec.

Trudno powiedzieć, czy większy skutek odniosły jej słowa, czy prośby i żale mieszkańców. W każdym razie andrychowscy farmaceuci powrócili do pełnienia dyżurów. Jeszcze niedawno nocą i w święta na aptekach w mieście można było zobaczyć wywieszki odsyłające klientów do Wadowic. Teraz są to informacje o aptecznych dyżurach na terenie Andrychowa. (eł)

 

Zobacz również: Seniorzy mają dość. Chcą przywrócenia dyżurów aptek

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x