Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Budynek dworca w Wadowicach odzyska blask

Budynek dworca w Wadowicach odzyska blask

Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu i przebudowę obiektu.
Foto: Google Street View

Jak wiele innych miejscowości, Wadowice kilka lat temu przejęły od PKP zabytkowy budynek dworca. Niedługo potem ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji projektowej dla tego pięknego obiektu. Miały powstać w nim sale o różnym zastosowaniu, między innymi restauracyjna, konferencyjno-wystawowa itd. Teraz pojawiła się szansa na realizację tych planów.

 

Gmina Wadowice jest właścicielem budynku od 2016. Przejęła nieodpłatnie wart około miliona złotych gmach, ponieważ Polskie Koleje Państwowe masowo pozbywały się nieczynnych dworcowych obiektów. Te, których nie udało się sprzedać ani nawet oddać samorządom za darmo, zostały wyburzone. Ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski miał pomysł, jak wykorzystać stary dworzec. Ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji projektowej przebudowy i remontu budynku, złożył też wniosek o dofinansowane jego rewitalizacji. Dopiero w tym roku na wiosnę okazało się, że jego starania o dotację zakończyły się sukcesem. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę przyznającą na realizację inwestycji 8,4 mln zł ze środków unijnych.

Obecny burmistrz Bartosz Kaliński nie wykazał entuzjazmu z tego powodu. Uznał, że miasta nie stać teraz na to, by do kwoty dofinansowania dołożyć niemały wkład własny. Był skłonny zrezygnować z dotacji, a budynek dworca oddać w dzierżawę lub nawet sprzedać. Radni jednak skłaniali się ku realizacji planów poprzedniego włodarza. Komisja Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju samorządu gminy pozytywnie zaopiniowała przyjęcie dofinansowania.

Niedawno Urząd Miejski w Wadowicach ogłosił przetarg na wykonanie projektu i przebudowę obiektu. Po zakończeniu inwestycji budynek ma pełnić cele edukacyjno-kulturalne. W galerii pod artykułem prezentujemy wizualizacje przygotowane przez pracownię, która w 2017 roku wygrała konkurs na opracowanie koncepcji projektowej rewitalizacji dworca. (eł)

 

Zobacz również: Obwodnica Makowa Podhalańskiego dopiero za 9 lat

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x