Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Coraz więcej zagranicznych firm zagranicznych zalewa powiat wadowicki

Coraz więcej zagranicznych firm zagranicznych zalewa powiat wadowicki

Polskie sieci handlowe wypierane przez obcy kapitał.

Od wielu lat obserwujemy wzrastającą ilość sklepów, marketów i firm handlowych, które na dobre zadomowiły się na terenie powiatu wadowickiego. Niedawno w Andrychowie powstała restauracja Mc Donalds’, zaś w pobliskich Wadowicach buduję się obiekt KFC. Jak by tego było mało w Andrychowie powstaje wielkie centrum handlowe, którego trzon stanowią firmy z obcym kapitałem.

Popularna „Biedronka” wchodzi już na tereny wiejskie skutecznie konkurując z lokalnymi polskimi firmami handlowymi. Włodarze miast mogą liczyć na dodatkowe wpływy z podatków do gminnej kasy i  cieszyć się, że powstaną nowe miejsca pracy. Niestety, każdy kij ma dwa końce. Polskie sieci handlowe przegrywają konkurencję z podmiotami zagranicznymi, które korzystają z różnego rodzaju ulg. Polski handel jest systematycznie wypierany, co skutkuje zwolnieniami z pracy wielu pracowników. Często szukają oni nowych ofert za granicą i są zmuszeni pracować w trudnych warunkach. Przechodząc ulicami Wadowic, Andrychowa trudno nie zauważyć ogłoszeń o wynajmie lub sprzedaży lokali. Ten proces ciągle postępuje i świadczy o upadku handlu.

Dziwi zachowanie niektórych włodarzy, którzy przed wyborami wypowiadali się o konieczności ochrony rodzimego kapitału, a później po wyborach zmienili zdanie. Niestety taka postawa nie ma nic wspólnego z patriotyzmem gospodarczym. Likwidacja naszych firm jest dowodem kolonizacji polskiej gospodarki przez kapitał zagraniczny i tym samym sprowadzanie Polaków z poziomu właścicieli przedsiębiorstw handlowych do poziomu jedynie niskopłatnych pracowników.

Trzeba jasno stwierdzić, że motorem rozwoju gospodarczego jest przede wszystkim rodzima warstwa przedsiębiorców i jej rozwój musi być podstawowym celem gospodarki polskiego państwa. Dziś to właśnie odrodzenie patriotyzmu, także w jego ekonomicznym wymiarze, jest kluczem dla przyszłości naszego kraju.

Chętnie wsłuchamy się w Państwa głosy w dyskusji na ten temat.

Zobacz również: Akcja na pomoc restauratorom

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x