Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Czechy przedłużają stan wyjątkowy. Słowacja zaostrzyła kontrole na granicach

Czechy przedłużają stan wyjątkowy. Słowacja zaostrzyła kontrole na granicach

Słowacja stała się krajem wysokiego ryzyka, a tamtejsza sytuacja epidemiczna pogarsza się.
foto. BBFAN.PL

Czechy  przedłużają stan wyjątkowy do końca lutego br. Jednym z powodów tej decyzji, jest grasująca w kraju mutacja koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Ten cechuje się znacznie większą zakażalnością, co przekłada się na liczbę nowych przypadków w Czechach.

Z kolei Słowacja od poniedziałku ( 15 lutego) zamyka dla ruchu osobowego i towarowego mniejsze przejścia graniczne z sąsiadami, w tym 10 z Polską; na pozostałych przejściach od środy mają być prowadzone wzmożone kontrole.

Policja ma informować podróżnych m.in. z Polski, którzy obecnie potrzebują do przekroczenia granicy negatywnego wyniku testu PCR, o nowych zasadach wjazdu na Słowację. Należy do nich – w przypadku przyjazdów z państw UE, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii – obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny oraz obowiązkowe wypełnienie na stronie internetowej formularza, co musi nastąpić najpóźniej przy przekraczaniu granicy.

Kwarantannę można zakończyć wcześniej, 8. dnia izolacji, jeśli po przeprowadzeniu testu PCR uzyska się wynik negatywny. Osobna regulacja dotyczy pracowników transgranicznych, którzy przy wjeździe na Słowację muszą mieć negatywne testy antygenowe lub PCR nie starsze niż 7 dni.

Konsulat RP w Bratysławie zwrócił uwagę, że policja słowacka nie będzie uważać za tranzyt przejazdu osób udających się do Polski, które zaczynają podróż w kraju graniczącym z Polską. Dotyczy to m.in. Czech, Niemiec lub Ukrainy. Nie będzie można też „skracać” sobie drogi przez terytorium Słowacji, jadąc z Polski do Polski.

 

Zobacz również: Teleporady w POZ – zmiany od 1 marca

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x