Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Do Małopolski trafi ogromny strumień unijnych środków. Trwają konsultacje społeczne

Do Małopolski trafi ogromny strumień unijnych środków. Trwają konsultacje społeczne

Wiceminister Buda: Tych środków będzie więcej i przed Małopolską świetny czas.
FOTO: UMWM

Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – najważniejszego dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie przez najbliższe siedem lat. W nowej perspektywie funduszy unijnych Małopolska może liczyć na co najmniej 1,5 miliarda euro ze środków z polityki spójności, a także na 247 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wczoraj w  konsultacjach z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej uczestniczyli: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka i wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Resort reprezentował wiceminister Waldemar Buda, który prezentując założenia Projektu Umowy Partnerskiej, podkreślił efektywność Małopolski w pozyskiwaniu środków z programów ogólnokrajowych.

Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Małopolska otrzyma 247 milionów euro. Obszarem szczególnie narażonym na negatywne skutki transformacji energetycznej jest przede wszystkim podregion oświęcimski. W sektorze wydobycia węgla pracuje niemal 11 tysięcy osób – zaznaczył wiceminister Waldemar Buda.

Pieniądze unijne trafią do województwa małopolskiego również z Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych finansowanych ze środków polityki spójności.

– W perspektywie 2014-2020 w województwie małopolskim dofinansowano inwestycje z programów krajowych kwotą 11,7 miliardów złotych. Pod tym względem województwo ma trzecie miejsce w Polsce po mazowieckim i śląskim. W nowej perspektywie województwo ma szansę pozostać w czołówce inwestycji finansowanych z programów krajowych – zaznaczył wiceminister Buda.

Przedstawiciel rządu odpiera również zarzuty o złe potraktowanie Małopolski. Zwraca uwagę, że zmienił się sposób dysponowania środkami europejskimi. – W poprzedniej perspektywie było jedno źródło Regionalny Program Operacyjny. Teraz będzie kilka źródeł, a program operacyjny będzie podzielony na dwa etapy – podstawową lokację 75proc. środków, 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie. Robi się więc kwota dużo większa niż w poprzedniej perspektywie. Tych środków będzie więcej i przed Małopolską świetny czas. Z punktu widzenia rozwoju regionu, z którego źródła środki wpływają nie ma znaczenia. Ma znaczenie ile ich łącznie jest i czy są efektywnie wydawane – wyjaśnia wiceminister Waldemar Buda.

Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

 

Zobacz również: Małopolska Tarcza Antykryzysowa wspiera Szpital Powiatowy w Wadowicach

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x