Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Dobra wiadomość dla uczniów i studentów – użytkowników małopolskiej koleji

Dobra wiadomość dla uczniów i studentów – użytkowników małopolskiej koleji

Szybciej do Krakowa, nawet o 25 minut.

W ostatnich latach kolej potrafi zaskakiwać pasażerów różnymi niespodziankami. Z reguły są to niespodzianki niepomyślne. Tym razem jednak podajemy wiadomość korzystną dla użytkowników transportu kolejowego, przede wszystkim dla uczniów i studentów.

Począwszy od dnia 1 września br. rozkład jazdy pociągów na linii kolejowej nr 117 przedstawia się następująco: W dniach od 1 do 10 września br. obowiązuje przewóz zastępczą komunikacją autobusową (ZKA) od Bielska Białej do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony, a następnie pociągiem do Krakowa Płaszowa.

Z kolei w dniach od 11 września do 14 października br. pociągi kursują między Bielskiem i Wadowicami oraz między Kalwarią Lanckoroną i Płaszowem (na odcinku Wadowice – Kalwaria Lanckorona ZKA).

Natomiast w dniach od 15 października do 6 listopada br. (a więc również w okresie Wszystkich Świętych) Bielsko – Wadowice (pociąg), Wadowice – Kalwaria Lanckorona (ZKA), Kalwaria Lanckorona – Kraków Bonarka (pociąg).

Ten rozkład jazdy,został wprowadzony w ostatniej chwili i z tego powodu nie został zamieszczony w poprzednim komunikacie, skróci drogę z Kęt, Andrychowa i Wadowic do Krakowa o około 25 minut,ponieważ autobusy na odcinku z Kalwarii do Płaszowa poruszały się bardzo wolno po wąskiej i krętej drodze wojewódzkiej nr 953, a także od Skawiny do węzła opatkowickiego, niezależnie od korków i licznych świateł ulicznych w samym Krakowie. Obecnie pociąg między Kalwarią a Skawiną może już rozwijać maksymalną prędkość do 100 km/godz. Ta zmiana rozkładu jazdy została wprowadzona dzięki licznym interwencjom, w tym interpelacjom radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafała Stuglika.

Dodatkowo informujemy, że na mocy porozumienia zawartego między PolRegio (Przewozami Regionalnymi) i MPK SA w Krakowie, wszyscy pasażerowie, którzy wykupili bilety do Krakowa Głównego mogą kontynuować podróż: z Krakowa Płaszowa do centrum miasta tramwajami linii nr “3” i “52” z przystanku na estakadzie nad dworcem w Płaszowie, a z Bonarki tramwajem linii “19” z Ronda Matecznego nie opodal stacji w Bonarce.  Mogą także z Płaszowa do Krakowa Głównego dojechać pociągami Kolei Małopolskich.

Informujemy również, że w najbliższy piątek, tj. 3 września br. o godz. 10.00 na nowym przystanku Wadowice Osiedle Podhalanin odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświecenia obelisku wraz z tablicą pamiątkową dla uczczenia górników, którzy ponieśli śmierć na pobliskim przejeździe kolejowym.

 

Zobacz również: Kolejowy rozkład jazdy z nowymi ciekawostkami

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x