Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Dworzec w Wadowicach zmieni przeznaczenie

Dworzec w Wadowicach zmieni przeznaczenie

Jesienią przyszłego roku budynek będzie już po przebudowie.
Wizualizacja: Karton Architekci

Budynki dawnych dworców kolejowych coraz rzadziej służą obsłudze pasażerów. PKP pozbyło się wielu z tych obiektów, a nowi właściciele zrobili z nich zupełnie inny użytek. Na przykład w zabytkowym budynku stacji w Makowie Podhalańskim powstał dom dziennego pobytu dla seniorów. Nieczynny od dłuższego czasu dworzec w Wadowicach również przejdzie dużą zmianę.

 

Jak pisaliśmy w listopadzie (tutaj), władze Wadowic zamierzają wyremontować obiekt, aby nadać mu nowe funkcje. Budynek dworca kolejowego przejęły od PKP już w 2016 roku. Ówczesny burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski złożył wniosek o dofinansowane jego renowacji ze środków unijnych. Te starania zakończyły się sukcesem dopiero w ubiegłym roku, gdy u steru miasta stał już nowy włodarz – Bartosz Kaliński.

Ogłoszony jesienią przetarg zakończył się teraz wyłonieniem firmy, która opracuje projekt przebudowy dworca i wykona prace rewitalizacyjne. Ubiegało się o to aż osiem firm. Najwięcej punktów uzyskało przedsiębiorstwo ETNA ze Skawiny i to ono przeprowadzi inwestycję. Ma na to czas do końca października 2022 roku.

W dworcowym budynku powstanie miejsce „aktywności społecznej”. Znajdą się tam pomieszczenia przeznaczone na cele dydaktyczne i kulturalne, a także między innymi sala restauracyjna. Wizualizacje, które ilustrują tekst, zostały wykonane przez pracownię, która w 2017 roku wygrała konkurs na opracowanie koncepcji projektowej rewitalizacji dworca. (eł)

 

Zobacz również: Ponad 53 miliony złotych na inwestycje w gminie Wadowice

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x