Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Gdzie zaszczepimy się przeciwko COVID-19?

Gdzie zaszczepimy się przeciwko COVID-19?

Już niedługo ruszy rejestracja na powszechne szczepienia. Wiadomo już, gdzie będą prowadzone.

Prawdopodobnie już 15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji na powszechne szczepienia przeciwko COVID-19. Procedura ma być prosta i bezpieczna. Gdzie znajdą się punkty szczepień?

 

Szczepienia przeciw koronawirusowi będą całkowicie dobrowolne i darmowe, aczkolwiek wykonywane wyłącznie w wybranych placówkach. Preparatu nie będzie można dostać w aptece, ponieważ wymaga on specjalnego traktowania. Musi być przechowywany w bardzo niskiej temperaturze. Ale kto tylko będzie chciał się zaszczepić, nie powinien mieć z tym większych problemów.

Najpierw trzeba będzie się zarejestrować, by otrzymać elektroniczne skierowanie na szczepienie. Można tego dokonać na trzy sposoby – u swojego lekarza rodzinnego, przez infolinię Narodowego Programu Szczepień (nr 989 lub 22 62 62 989) albo Internetowe Konto Pacjenta, czyli bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia. Jest ona dostępna tutaj.

Następnie trzeba będzie umówić się na konkretny termin podania pierwszej dawki preparatu. Można to zrobić wykorzystując te same trzy sposoby, które wymieniliśmy powyżej – w placówce, która wydała e-skierowanie, przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta. Będzie też możliwość zapisania się bezpośrednio w punkcie szczepień. Po upływie 21 dni od podania pierwszej dawki preparatu, szczepienie trzeba będzie powtórzyć, lecz już bez konieczności ponownej rejestracji.

Gdzie są punkty szczepień?

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, punkt szczepień znajdzie się w każdej gminie. Na opublikowanej dotychczas liście, w powiecie wadowickim jest 18 takich miejsc. Ale na razie brakuje choć jednego w gminie Tomice. Znajdują się one w Andrychowie, Izdebniku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Kossowej, Lanckoronie, Leńczach, Mucharzu, Przytkowicach, Roczynach, Spytkowicach, Stryszowie, Wadowicach i Wieprzu.

W powiecie oświęcimskim punkty szczepień wyznaczone zostały w Bielanach, Brzeszczach, Bulowicach, Chełmku, Głębowicach, Kętach, Malcu, Osieku, Oświęcimiu, Polance Wielkiej, Przeciszowie, Witkowicach i Zatorze. W sumie jest ich 19. Dotąd nie uwzględniono żadnego na terenie gminy wiejskiej Oświęcim.

Z kolei w powiecie suskim nie pominięto żadnej gminy. Według aktualnych danych, będzie tam można zaszczepić się przeciwko COVID-19 w 18 punktach zlokalizowanych w Bieńkówce, Budzowie, Jordanowie, Juszczynie, Krzeszowie, Lachowicach, Łętowni, Makowie Podhalańskim, Naprawie, Osielcu, Sidzinie, Skawicy, Stryszawie, Suchej Beskidzkiej, Toporzysku, Zawoi oraz Zembrzycach. Lista punktów szczepień (wraz z nazwami placówek i adresami) dostępna jest tutaj. (eł)

 

Zobacz również: Dzieci już mogą wychodzić bez opieki

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x