Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Harmonogram szczepień ulega ciągłym zmianom. Nowe sposoby rejestracji

Harmonogram szczepień ulega ciągłym zmianom. Nowe sposoby rejestracji

Choroby współistniejące mogą przyspieszyć szczepienie.
foto: pixaby

25 stycznia ruszają szczepienia osób z tzw. grupy pierwszej – najpierw będą to seniorzy powyżej 80. roku życia, następnie seniorzy powyżej 70. roku życia. Istnieje jednak sposób na to, by przeskoczyć o kilka miejsc w kolejce i zamiast czekać kilka-kilkanaście miesięcy na swoją kolej, zaszczepić się znacznie wcześniej. Jak ominąć kolejkę do szczepień na COVID-19?

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że istnieje mechanizm przechodzenia powyżej swojej grupy szczepień dla osób mających choroby współistniejące. Osoby posiadające choroby współistniejące będą mogły zaszczepić się szybciej po wizycie u lekarza i otrzymaniu przez niego skierowania do tego przyspieszonego szczepienia. Posiadanie skierowania ma przyspieszyć szczepienia osób z grup ryzyka, ale to nie znaczy, że chorzy nie będą ”stać w kolejce”. Dworczyk powiedział, że szczepienia osób z chorobami współistniejącymi, które będą miały skierowania na szybsze szczepienie będą możliwe dopiero po wyszczepieniu seniorów powyżej 70. roku życia, czyli w drugim etapie szczepień. Zapisywać się można przez internet, osobiście lub przez infolinię. Połączenie z tą ostatnią było bardzo utrudnione. W szczycie było ponad 300 tys. dzwoniących. Każdy senior, która zadzwoni pod numer 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów, może zostawić swoje dane. Kiedy będą kolejne szczepionki, konsultant z infolinii sam do niego zadzwoni i zaproponuje kolejny. Osoba, która chce się zapisać do danego etapu szczepień, może też wysłać wiadomość SMS o treści SZCZEPIMY SIE na numer 664 908 556. W odpowiedzi przesłana zostanie prośba o odesłanie swojego numeru PESEL oraz kodu pocztowego adekwatnego do miejsca zamieszkania. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnych terminów, to do wszystkich osób, które wyślą taki SMS, oddzwoni konsultant infolinii. Nastąpi to w momencie, gdy uruchomione zostaną nowe terminy szczepień.

Wśród chorób współistniejących, które uprawniają do przejścia przed swoją grupę są:  przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelową, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata.

Zobacz również: W Andrychowie duże zainteresowanie punktem badań w kierunku koronawirusa

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
Olo

Dzięki orkiestrze moje dziecko żyje! Łza się w oku kręci od wszystkich którzy widzą serduszko w szpitalu! PiS i kler pragnie zniszczyć największe dzieło Polski jakim jest dobro serca! Dzięki za sprzęt medyczny zakupiony do szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu! To jest siła pomocy a PiS i kler polski nas okradają! To jest prawda! Okradają i nic nie dają w zamian!

1
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x