Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jest szansa na wydłużenie wymiany kotłów węglowych. Ruszyły konsultacje społeczne

Jest szansa na wydłużenie wymiany kotłów węglowych. Ruszyły konsultacje społeczne

Władze Małopolski chcą uwzględnić postulaty mieszkańców.

Zarząd Województwa Małopolskiego przygotował projekt uchwały sejmiku w sprawie odroczenia o rok wejścia w życie przepisów uchwały antysmogowej. Swoje stanowisko tłumaczy sytuacją na światowych rynkach energetycznych, wywołaną wojną w Ukrainie, oraz skutkami pandemii.

 “Zarząd Województwa Małopolskiego z uwagą wsłuchuje się w coraz liczniejsze głosy samorządów, organizacji społecznych oraz mieszkańców Małopolski, wyrażających niepokój w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych” – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Projekt uchwały, dostępny w BIP urzędu, zakłada przedłużenie o rok wymiany kotłów bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów. Oznaczałoby to, że od 1 stycznia 2024 (a nie 2023 r.) nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Należy je wymienić na
m.in. kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu. Od 1 stycznia 2024 r. dopuszczone byłoby też użytkowanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.

Swoje uwagi i wnioski można składać do 23 sierpnia br. poprzez formularz umieszczony na stronie: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje
lub pisemnie wysyłając list na adres Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z 1 lipca, w Małopolsce funkcjonuje blisko 290 tys. kotłów na węgiel i drewno, z czego prawie 120 tys. to bezklasowe kotły węglowe. Dane te są aktualizowane.

Zdaniem Rafała Stuglika – radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, „Proponowane zmiany to z pewnością krok we właściwym kierunku. Cieszę się, że mieszkańcy województwa małopolskiego mają możliwość wypowiedzenia się w tej ważnej kwestii. Wiemy dobrze, jak dużo w naszym otoczeniu zmieniło się od uchwalenia uchwały antysmogowej w dniu 23 stycznia 2017roku. Liczę jednak, że jest to początek odważnych i głębszych zmian w przepisach regulujących korzystanie z różnych źródeł ciepła”.

 

Zobacz również: W Małopolsce zbliża się czas wymiany starych kotłów węglowych

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x