Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kalwaria Zebrzydowska chce się włączyć w proces badań nad amantadyną

Kalwaria Zebrzydowska chce się włączyć w proces badań nad amantadyną

Amantadyna w przeciwieństwie do wielu leków, wywołuje mniej działań niepożądanych.
foto: UM Kalwaria Zebrzydowska

W połowie lutego br. Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty, skierował list intencyjny w sprawie włączenia mieszkańców gminy w proces badań klinicznych związanych z leczeniem amantadyną.  List skierowano do dr Włodzimierza Bodnara i prof. Konrada Rejdaka – Kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W zamyśle Burmistrza Miasta Augustyna Ormantego było podjęcie współpracy przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kalwarii Zebrzydowskiej a  Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Z ogromnym zainteresowaniem śledzimy informacje dotyczące możliwości i zastosowania amantadyny w leczeniu Covid-19 – mówi Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty i dodaje “Wykazanie skuteczności ale także i bezpieczeństwa leczenia amantadyną u pacjentów z rozpoznanym wirusem Covid-19  ma wielkie znaczenie w walce ze skutkami pandemii”.

Na wystosowane zapytanie o podjęcie współpracy pozytywnie odpowiedział Jarosław Bodnar z Przychodni Optima w Przemyślu, a także prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy bardzo pozytywnie zareagowali na inicjatywę Burmistrza Miasta i zaprosili do współpracy.

Zgodnie z protokołem ważny jest udział jednostki szpitalnej, w której zlokalizowany jest oddział COVID-owy – mówi prof. Konrad Rejdak z  Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i zaznacza Do badania i leczenia kwalifikować się będą  pacjenci z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 ale bez niewydolności oddechowej, którzy przebywają w szpitalu pod obserwacja w związku z obecnością chorób współistniejących.

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty złożył deklarację współpracy przy realizacji projektu  związanego z  oceną skuteczności leczenia amantadyną mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska, jednocześnie do Barbary Bulanowskiej Dyrektor Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach zwrócił się z prośbą  o spotkanie podjęcia przez Szpital w Wadowicach współpracy z Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W najbliższych dniach dojdzie do spotkania Burmistrza Miasta Augustyna Ormantego  z władzami Szpitala, o ich efektach będziemy informować na bieżąco.

Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Amantadyna pomoże w leczeniu COVID-19?

 Poniższe przypisy pochodzą z publikacji – https://www.medexpress.pl/amantadyna-pomoze-w-leczeniu-covid-19/80639

Potencjalną skuteczność amantadyny w infekcji SARS-CoV-2 wśród chorych na choroby neurologiczne, w tym na chorobę Parkinsona, jako jeden z pierwszych na świecie zaobserwował wśród badanych w Lublinie pacjentów – prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Lublina.

Profesor Rejdak wraz z profesorem Pawłem Griebem z Polskiej Akademii Nauk, jako pierwsi na świecie opisali możliwe ochronne działania amantadyny w infekcji COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi. Ich doniesienia niedawno potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, którzy również na poważnie zainteresowali się tematem amantadyny w terapii COVID-19.

Amantadyna w przeciwieństwie do wielu leków, których próby stosowania w leczeniu COVID-19 podejmowano lub obecnie mają zastosowanie, wywołuje mniej działań niepożądanych, co podkreślają niektórzy autorzy publikacji, pisząc, że jest lekiem tanim, szeroko dostępnym i wykazującym w odpowiednich dawkach niewiele poważnych działań niepożądanych.

Warto dodać, że wśród pacjentów leczonych przez specjalistę chorób płuc nie doszło do ani jednego zgonu w związku ze stosowaną przez niego amantadyną.

Według wcześniej prowadzonych statystyk śmiertelność z powodu SARS-CoV-2 na terenach, które objęte były opieką dr Włodzimierza  Bodnara w Przychodni Optima, była mniejsza niż na pozostałych obszarach. Jego pacjenci, którzy ciężko przechodzili chorobę, potwierdzoną testami, bardzo chętnie dzielą się niezwykle pozytywnymi opiniami, twierdząc często, że to właśnie on uratował im życie.

 

Zobacz również: Ruszają szczepienia kolejnych grup wiekowych

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x