Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Małopolska uchwała antysmogowa zmieniona. Przedłużono termin wymiany starych kotłów

Małopolska uchwała antysmogowa zmieniona. Przedłużono termin wymiany starych kotłów

Po 10 - godzinnej burzliwej dyskusji Prawo i Sprawiedliwość zmieniło antysmogowe przepisy.

O zmianie i przedłużeniu terminu wejścia w życie tzw. uchwały antysmogowej do końca kwietnia 2024 roku zdecydowało 25 głosów “za” radnych Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ożywiona dyskusja nad zmianą tzw. uchwały antysmogowej zdominowała poniedziałkową sesję Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wzięli w niej udział samorządowcy z Małopolski, przedstawiciele organizacji ekologicznej oraz eksperci z dziedziny ekologii.

Zgodnie z obowiązującą do tej pory uchwały antysmogowej dla Małopolski, kotły  bezklasowe miały zniknąć z końcem tego roku. Zarząd Województwa Małopolskiego zaproponował przedłużenie czasu na likwidację pozaklasowych pieców węglowych o rok – do końca 2023 roku. Radni PiS zgłosili jeszcze poprawkę, by ten termin jeszcze bardziej wydłużyć – do końca kwietnia 2024 roku. I ta poprawka zyskała większość, co oznacza, że kotły bezklasowe mogą działać jeszcze prze dwa sezony grzewcze.

Dyskusja trwała kilka godzin, była burzliwa. Zwolennicy zmian tłumaczyli, że tego chcieli mieszkańcy. Marszałek Witold Kozłowski podkreślał, że to tylko przedłużenie czasu na likwidację kopciuchów. Przeciwnicy zmian alarmowali, że zgoda na dalsze palenie w piecach pozaklasowych przyczyni się do zwiększenia zanieczyszczeń powietrza.

W trakcie  dyskusji wypowiadały się osoby z powiatu wadowickiego.

Poseł Rafał Bochenek ( PiS), skrytkował tzw. lobby ekologiczne oraz przypomniał sukcesy rządu w sprawie walki o czyste powietrze oraz podkreślił duże środki finansowe przeznaczone na ten cel .

Rafał Stuglik – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego podkreślił konieczność proponowanych zmianą sytuacji społeczno – ekonomiczną  oraz licznymi apelami mieszkańców Małopolski domagających się zmian w uchwale antysmogowej.

Wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian mówił, że ta gmina jest jednym z liderów w dotacjach dla mieszkańców na wymianę pieców.

Szkoda, że nie widzicie jak 40-letnie busy wjeżdżają do centrum Krakowa – powiedział wójt Mariusz Krystian.

Dodał też, ze sprawa smogu w miastach to także kwestia zabudowy przez patodeweloperkę, czego nie mówi się głośno.

Uchwała nie zwalnia nas samorządów z kontroli pieców i wyłapywania tego czy spalany jest w nich plastik – zaznaczył wójt Mariusz Krystian.

Natomiast wójt gminy Stryszów Szymon Duman zwracał między innymi uwagę na to, że na rynku brakuje pieców, które można zakupić, aby je wymienić. Wskazał też, że niedawno pompy ciepła kosztowały około 20 tys. zł, a obecnie są już po 50 tys. zł.

 

 

Zobacz również: Jest szansa na wydłużenie wymiany kotłów węglowych. Ruszyły konsultacje społeczne

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x