Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Na kolejową trasę Kraków – Zakopane wracają pociągi.

Na kolejową trasę Kraków – Zakopane wracają pociągi.

Ważnym efektem inwestycji jest łatwiejszy dostęp do kolei, komfortowe stacje i przystanki.

Mamy ważną wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby najbliższe Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwestra i Nowy Rok spędzić pod Giewontem.

Po kilku a nawet kilkunastu latach stacja kolejowa Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona odzyskała status węzła przesiadkowego. Począwszy od 12 grudnia br., tj. od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy na lata 2021/22 praktycznie niemal wszystkie pociągi PolRegio (Przewozów Regionalnych) z kierunku bielskiego mają dogodne skomunikowanie z pociągami zdążającymi do Zakopanego oraz z Zakopanego. Skomunikowanie to wynosi zwykle 5 do 10 minut. Starania w tym kierunku od lat prowadzili radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, a szczególnie radny Rafał Stuglik i wreszcie zakończyły się one sukcesem.

Te połączenia stanowią dla podróżnych z Kęt, Andrychowa i Wadowic rekompensatę za brak w zimie bezpośredniego pociągu do Zakopanego. Jak już informowaliśmy pociąg ten, “Podhalanin” pojawi się ponownie na linii kolejowej nr 117 w sezonie letnim. Bliższe szczegóły skomunikowania w Kalwarii Lanckoronie znajdzie podróżny na portalu pasażera oraz na plakatach stacyjnych. Należy dodać, że od 22 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. będzie zawieszony remont kolejowej “zakopianki”, a pociągi dojadą do Zakopanego bez konieczności korzystania z zastępczej komunikacji autobusowej. Ponadto w Kalwarii Lanckoronie obecnie zatrzymują się wszystkie pociągi dalekobieżne PKP Intercity, a dwa z nich: “Witkacy” (Gdynia-Zakopane) i “Karłowicz” (Warszawa-Zakopane) obsługiwane są jednostkami elektrycznymi: “flirtami” i “dartami”, zwanymi “polskimi pendolino”. W Kalwarii Zebrzydowskiej można też spotkać najbardziej nowoczesne polskie elektrowozy serii EU160, zwane “griffinami”. Jedynie dwa ekspresy z Warszawy do Zakopanego (“Tatry” i “Morskie Oko”) przejeżdżają przez kalwaryjską stacje bez postoju, zatrzymując się dopiero w Chabówce

Zobacz również: Od 12 grudnia br. zmiana rozkładu jazdy PKP. Lepsze połączenia z Krakowem

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x