Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Nowe wytyczne w sprawie ograniczeń epidemiologicznych. W Wadowicach trwa rejestracja chętnych do szczepienia

Nowe wytyczne w sprawie ograniczeń epidemiologicznych. W Wadowicach trwa rejestracja chętnych do szczepienia

foto :Facebook Bartosz Kaliński

 W ostatnich dniach rząd poinformował o zmianie kolejności szczepień, która została ustalona w Narodowym Programie Szczepień. Zapowiedziano, że zgodnie z nowymi zasadami w etapie pierwszym będą mogły być szczepione również niektóre osoby poniżej 60 lat, ale z chorobami przewlekłymi. Kwestię tę precyzuje opublikowana w piątek wieczorem (22 stycznia 2021r.) w Dzienniku Ustaw nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z nowymi przepisami w ramach etapu pierwszego będą mogły być szczepione “osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów”.

Nowelizacja doprecyzowuje także, że ze szczepień w etapie pierwszym mogą korzystać również pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień – do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Tak więc nie wszyscy z chorobami przewlekłymi będą szczepieni w I grupie.

W Wadowicach są trzy punkty, gdzie będą wykonywane szczepienia przeciwko koronawirusowi (na  ul.Wojtyłów, Sadowej i Lwowskiej). To na razie nie jest ilość wystarczająca, ale z pewnością takich miejsc będzie więcej. Rejestracja wszystkich chętnych postępuje sprawnie, zaś niektóre osoby osobiście wybrały się do rejestracji, pomimo innych  dogodniejszych możliwości.

Zobacz również: Gminy dowiozą do punktów szczepień na koronawirusa

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x