W Małopolsce powstaje kolejny 20 km odcinek trasy rowerowej VeloSkawa, który połączy Podolsze, w gminie Zator i Łączany, w gminie Brzeźnica. Będzie to prawdziwa gratka nie tylko dla niedzielnych rowerzystów i rodzin z dziećmi, ale dla wszystkich, dla których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością.
W ramach realizowanego zadania powstanie m.in. odcinek trasy rowerowej na wałach i kładka na Potoku Spytkowickim. W środę 30 października w symbolicznym wbiciu łopaty pod budowę uczestniczyli: poseł na Sejm RP Mariusz Krystian, marszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa, radny województwa Rafał Stuglik, burmistrz Zatora Szymon Matyja, wójt Brzeźnicy Bogusław Antos, wójt Spytkowic Krzysztof Byrski oraz przedstawiciele wykonawcy.
Nowy fragment VeloSkawa to odcinek o długości ok. 20 km. W ramach inwestycji powstanie trasa na wałach o długości ok. 18,5 km, kładka rowerowa na Potoku Spytkowickim i zamontowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Planowane jest także wprowadzenie docelowej organizacji ruchu oraz oznakowanie trasy rowerowej jako szlaku turystycznego na odcinku o długości ok. 20 km. Nowy fragment trasy w przyszłości ma połączyć się z odcinkiem Ponikiewka – Podolsze, planowanym do oddania w 2026 roku.
„Budowa nowego odcinka VeloSkawa, którą dziś symbolicznie rozpoczynamy to ważne przedsięwzięcie nie tylko dla mieszkańców Zatora, Spytkowic i Brzeźnicy, ale także dla miłośników turystyki rowerowej, których w naszym regionie nie brakuje. Dzięki tej inwestycji sieć VeloMałopolska wzbogaci się o bezpieczny, komfortowy fragment trasy rowerowej, odseparowanej od ruchu samochodowego”, mówił Rafał Stuglik – radny województwa małopolskiego. Turyści odwiedzający Małopolskę Zachodnią będą mogli nie tylko skorzystać z nowoczesnej ścieżki rowerowej, spełniającej najwyższe europejskie standardy, ale będą mogli także odwiedzić Energylandię, Dolinę Karpia, parki w Inwałdzie, Wadowice, Zamek Lipowiec czy Muzeum w Wygiełzowie. Ponadto doskonała infrastruktura komunikacyjna, a mianowicie połączenia kolejowe, między Oświęcimiem a Krakowem ułatwi turystom dotarcie do tej ścieżki. Cieszę się, że inwestycja ta wpisuje się w katalog inwestycji realizowanych przez samorząd województwa małopolskiego, które umożliwiają mieszkańcom aktywne spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oprócz ścieżek rowerowych oddaliśmy do użytku wiele takich obiektów jak m.in. tężnie solankowe, boiska sportowe czy siłownie na świeżym powietrzu ” – podkreślił radny Stuglik.
VeloSkawa jest częścią sieci szlaków rowerowych VeloMałopolska. Całość obejmuje setki kilometrów tras długodystansowych (obecnie przejezdnych jest już ok. 700 km, docelowo – 1000 km). Na sieć składa się osiem tras: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis, VeloNatura, VeloPrądnik, VeloSkawa, VeloRaba i VeloRudawa. Celem projektu VeloMałopolska jest zapewnienie rowerzystom najlepszego możliwego standardu poruszania się po trasie rowerowej. W praktyce oznacza to przede wszystkim gwarancję ciągłości trasy oraz odseparowanie trasy od ruchu drogowego. Nawierzchnia tras, ich szerokość oraz niewielkie różnice wysokości na szlakach mają umożliwiać przejazd w każdych warunkach pogodowych, płynny ruch rowerów – również tych z naczepkami i z napędem ręcznym – oraz ułatwiać poruszanie się po trasie wszystkim rowerzystom, bez względu na wiek czy stopień umiejętności.
Dopełnieniem oferty Małopolski w zakresie turystyki rowerowej, znacząco ułatwiającym organizację zarówno krótkich wycieczek rowerowych jak i dalekich, kilkudniowych wypraw rowerowych po Małopolsce są Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPR) – punkty i obiekty usługowe, noclegowe, serwisy rowerowe i sklepy posiadające ofertę dostosowaną do potrzeb rowerzystów. Planowanie wypraw rowerowych ułatwią także mapy dostępne on-line, przygotowane także do samodzielnego druku. Wszelkie informacje o nich dostępne są na stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl.
Zobacz również: Andrychowski stadion „ Beskidu” w katastrofalnym stanie. Czas na remont