Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Nowy przystanek kolejowy: Wadowice Osiedle Podhalanin

Nowy przystanek kolejowy: Wadowice Osiedle Podhalanin

Dodatkowy przystanek ułatwi podróże w kierunku Bielska-Białej, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa.

 

Od 1 lutego br. wszystkie pociągi PolRegio kursujące miedzy Bielskiem, Wadowicami i Kalwarią zatrzymują się na nowym przystanku kolejowym pod nazwą Wadowice Osiedle Podhalanin.

Przystanek „ Podhalanin” jest położony między stacją Wadowice a przystankiem w Choczni, w odległości 1,7 km na zachód od wadowickiej stacji. Przystanek niewątpliwie będzie pomocny nie tylko dla mieszkańców bloków TBS, tudzież powstającego nowego osiedla mieszkaniowego w Wadowicach na Łazówce, ale może on przybliżyć licznym petentom łatwiejsze dotarcie do nieodległego budynku Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Ponadto mogą z niego skorzystać również  uczniowie pobliskiego” ekonomika” oraz turyści zakwaterowani w hotelu “Podhalanin“. Aby jednak podróżni liczniej zechcieli korzystać z tego przystanku, potrzebne są do spełnienia dwa warunki: zwiększenie prędkości pociągów, wraz z realnym skróceniem czasu przejazdu, co ma wkrótce nastąpić po zakończeniu pierwszego etapu rewitalizacji linii nr 117 oraz zwiększenie częstotliwości połączeń i ich regularności  (nastąpi od grudnia 2022 r.). Wówczas to zamiast siedmiu par pociągów na dobę, będzie tych par kilkanaście.

W lecie br. w najbliższym sąsiedztwie przejazdu na działce będącej mieniem komunalnym, w pobliżu ronda i przejazdu kolejowego na ul, Batorego ma nastąpić ustawienie obelisku wraz z tablicą pamiątkową,  poświęconą pamięci górników, którzy zginęli 60 lat temu, udając się do pracy w kopalni w Brzeszczach. Wiozący ich autobus w nocy i gęstej mgle zderzył się z pociągiem.

Tak więc Wadowicom przybędzie wkrótce jeszcze jeden obiekt, przypominający najnowszą historię miasta i okolicy.

 

Zobacz również: Ruszyły pociągi na trasę Kalwaria Zebrzydowska – Bielsko Biała

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x