Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Nowy rozkład jazdy na kolei

Nowy rozkład jazdy na kolei

Zwiększenia liczby połączeń kolejowych należy spodziewać się od 10 grudnia 2023.

W niedzielę 11 grudnia br. wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Będzie on obowiązywał do 9 grudnia 2023 r. W związku z licznymi inwestycjami na kolei, w trakcie jego obowiązywania przewidziano aż pięć korekt.

I korekta obowiązuje do 11 marca 2023 r., II korekta od 12 marca do 10 czerwca 2023 r., III korekta (letnia) od 11 czerwca do 2 września 2023 r.. IV korekta od 3 września do 11 listopada 2023 r. i V korekta od 12 listopada do 9 grudnia 2023 r.

Największe poprawki do rozkładu jazdy zostaną wprowadzone w letniej korekcie w czerwcu przyszłego roku. Na linii kolejowej nr 117 nowy rozkład jazdy zasadniczo nie przewiduje większych zmian zarówno w liczbie, jak również w godzinach kursowania pociągów. Zachowano 6 par pociągów relacji Bielsko-Biała Gł. – Kraków Gł. oraz po jednej parze w relacjach Wadowice – Kraków Gł. oraz Wadowice – Bielsko – Biała Gł.

Co istotne, niemal wszystkie pociągi kursują codziennie bez wyjątków, a więc także w Wigilię, Boże Narodzenie, Sylwestra i w Nowy Rok. Pewne zmiany czasowe w kursowaniu niektórych pociągów wynikają z faktu, iż aktualnie stacja Kozy z powodu budowy wysokiego peronu została zamieniona na przystanek, a mijanki przeniesiono do Kęt. Nowy peron w Kozach ma zostać wybudowany do czerwca 2023 r.

W obecnym sezonie zimowym z powodu przebudowy stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice od strony Pszczyny pociąg Intercity “Podhalanin” kursujący ze Szczecina Gł. do Zakopanego omija linię nr 117, kursując droga okrężną. Jego powrót na tę linię (z postojami w Kętach, Andrychowie i Wadowicach) jest przewidziany w sezonie letnim (pomiędzy 24 czerwca i 31 sierpnia 2023 r.).

Nowy rozkład jazdy dostępny jest w Internecie na stronie Portal pasażera oraz w gablotach na stacjach i przystankach położonych przy linii kolejowej nr 117.

Zwiększenia liczby połączeń kolejowych należy spodziewać się od  10 grudnia 2023 r. w rozkładzie jazdy na lata 2023/24, kiedy to zostanie włączona do ruchu łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej (linia kolejowa nr 621), skracająca czas podróży z Krakowa do Wadowic, Andrychowa, Kęt i Bielska o  blisko 15 minut.

 

Zobacz również: Kolejarze z Wadowic uczcili swoją Patronkę

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x