Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Od jutra jeszcze więcej ograniczeń

Od jutra jeszcze więcej ograniczeń

Rozpoczyna się kwarantanna narodowa.
Foto: Pixabay

Skończyły się święta Bożego Narodzenia i choć słoneczna pogoda napawa optymizmem, od jutra już tak wesoło nie będzie. W poniedziałek (28 grudnia) rozpoczyna się narodowa kwarantanna. Do 17 stycznia mają obowiązywać dodatkowe obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19.

 

Od sylwestrowego wieczora do noworocznego poranka nie wolno będzie się przemieszczać. Zakaz ma obowiązywać od godz. 19.00 do 6.00. Nie obejmie jednak wszystkich bez wyjątku. Kto w tych godzinach będzie potrzebował dostać się do pracy lub z niej wrócić, ewentualnie udać się do dyżurującej apteki, ma prawo opuścić dom. Zakaz ma na celu wyłącznie ograniczenie grupowania się ludzi w sylwestrową noc.

W inne dni nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się, ale do restrykcji, które już teraz obowiązują, dojdzie szereg dodatkowych. Znów częściowo zamknięte zostaną centra i galerie handlowe. W ich obrębie otwarte pozostaną punkty świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i medyczne, apteki, punkty apteczne, sklepy z żywnością, kosmetykami oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi i dla zwierząt, gazetami i książkami, a także meblami.

Hotele, które do tej pory otwarte były dla wszystkich osób w podróży służbowej, od 28 grudnia do 17 stycznia będą mogły gościć tylko ludzi wykonujących specyficzne zawody. Między innymi działających w służbach mundurowych, medyków, zawodników, trenerów i członków sztabu szkoleniowego w czasie zawodów sportowych, członków załogi samolotu, kierowców prowadzących transport drogowy czy osób z misji dyplomatycznych. W hotelach będą też mogli nocować pacjenci, którzy w celach leczniczych muszą wyjechać do innej miejscowości. Dotyczy to również ich opiekunów.

Po wjeździe do Polski kwarantannę będzie musiał przejść każdy, kto przekroczył granicę podróżując transportem zorganizowanym. Na przykład autobusem lub samolotem. Chyba że przeszedł szczepienie ochronnego przeciwko COVID-19 i może to potwierdzić, okazując zaświadczenie.

Sport tylko zawodowy

Nowe zasady zlikwidowały też lukę prawną, z której chętnie korzystali właściciele klubów fitness i siłowni. Do tej pory mogły do nich uczęszczać osoby przygotowujące się do wszelkich wydarzeń związanych ze współzawodnictwem sportowym, również amatorskim. Toteż właściciele tego typu placówek na potęgę organizowali różnego rodzaju zawody. I zapisywali na zajęcia wszystkich, którzy chcieli wziąć w nich udział… Teraz już nie będą mogli tego robić.

Siłownie, kluby fitness, baseny oraz aquaparki pozostaną otwarte tylko w sytuacji, gdy działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub przeznaczone są dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Nie można będzie organizować żadnych zawodów sportowych dla amatorów. Do 17 stycznia nie pojeździmy też na nartach. Stoki narciarskie będą zamknięte, podobnie jak pozostała infrastruktura sportowa. Z tego wszystkiego mogą korzystać tylko sportowcy zawodowi. (eł)

 

Zobacz również: Tarcza 6.0: Nowe branże mogą liczyć na pomoc w czasie kryzysu

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x