Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Pasażerowie zadowoleni ze zmian na kolei. Pociągi z Bielska – Białej dotrą na Dworzec Główny w Krakowie

Pasażerowie zadowoleni ze zmian na kolei. Pociągi z Bielska – Białej dotrą na Dworzec Główny w Krakowie

Dobra wiadomość dla podróżnych z powiatu wadowickiego.

12 czerwca br. wchodzi w życie letnia wersja kolejowego rozkładu jazdy, która będzie obowiązywać do 3 września br. Dla mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej nr 117 przynosi istotne i korzystne zmiany.

W ruchu lokalnym praktyczne niemal wszystkie pociągi z Bielska-Białej będą kończyć i rozpoczynać bieg na Dworcu Głównym w Krakowie (z wyjątkiem jednego południowego pociągu wyjeżdżającego z Krakowa Podgórza). Na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona wszystkie pociągi z Bielska i do Bielska będą skomunikowane z pociągami do Zakopanego i z Zakopanego. Ponieważ 25 czerwca br. rozpoczynają się wakacje, toteż na ich okres zawieszona zostanie modernizacja ciągu linii kolejowych nr 98 i 99 prowadzących do stolicy polskich Tatr. Jednak pociągi nie będą kończyć jazdy na obecnym dworcu zakopiańskim, ale na prowizorycznym dworcu położonym na tzw. Spyrkówce, oddalonej 2 km od centrum miasta, a stamtąd będą dowożeni autobusami komunikacji miejskiej.

W dniach od 25 czerwca do 14 sierpnia wznowi kursowanie pociąg PKP Intercity “Podhalanin” relacji Szczecin Gł. – Zakopane, z postojami w Kętach, Andrychowie i Wadowicach.

W związku z remontem mostu kolejowego na linii kolejowej nr 97  między Żywcem a Jeleśnią, pomiędzy 25 czerwca i 12 sierpnia linią nr 117 kursować będą dodatkowo dwie pary pociągów: “Halny” z Bydgoszczy Gł. do Zakopanego (PKP Intercity) oraz “Ornak” z Katowic do Zakopanego (Kolei Śląskich),  z postojami na wyżej wymienionych stacjach. Od 13 sierpnia oba pociągi wrócą na poprzednią trasę przez Żywiec.

Natomiast od 15 sierpnia do 3 września włącznie, zamiast pociągów, między Wadowicami i Kalwaria pojawi się ponownie zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA), ponieważ w tym czasie ruszą prace przy budowie łącznicy między liniami nr 97 i 117.

Nowy rozkład jazdy jest już dostępny na stronie internetowej www.portal pasażera, a od 3 czerwca będzie dostępny również w formie plakatowej na wszystkich stacjach i przystankach.

W tym miejscu należy podkreślić, iż mieszkańcy powiatu wadowickiego zawdzięczają dojazd pociągiem do centrum Krakowa, skomunikowanie w Kalwarii, budowę tamże łącznicy, a także budowę w 2023 r. nowego przystanku Dąbrówka Jezioro (gmina Stryszów) wieloletnim usilnym staraniom, a przede wszystkim interpelacjom radnego na Sejmik Województwa Małopolskiego Rafała Stuglika.

 

zobacz również: Od 12 grudnia br. zmiana rozkładu jazdy PKP. Lepsze połączenia z Krakowem

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x