Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W Kalwarii Zebrzydowskiej spotkali się uchodźcy z Ukrainy

W Kalwarii Zebrzydowskiej spotkali się uchodźcy z Ukrainy

Burmistrz Augustyn Ormanty zapewnił, że Ukraińcy mogą liczyć na pomoc i opiekę.
foto: UM Kalwaria Zebrzydowska

Obecnie na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska dach nad głowa i opiekę znalazło 414 uchodźców – obywateli Ukrainy, głównie kobiet, dzieci i młodzieży. Około 200 osób przebywa w Domu Pielgrzyma, a 214 schronienie znalazło u rodzin z terenu całej gminy, a także w jednym z hoteli.

Spotkanie zostało zorganizowane w Sali Widowiskowej przez Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej i Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, uczestniczyła w nim wicekonsul z Łucka Teresa Chruszcz.

Spotkanie dla uchodźców, spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nim około 200 osób z Ukrainy. Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty witając uchodźców, podkreślał że mogą liczyć na pomoc i opiekę, podkreślając by czuli się jak u siebie.

Spotkanie miało na celu dostarczenie najważniejszych informacji związanych z pobytem na terenie Polski i gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Podkreślano, że obecnie najważniejszą kwestią jest uregulowanie pobytu na terenie gminy uchodźców, dlatego też proszono aby takie osoby kontaktowały się z Urzędem Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej (pokój nr 6) celem potwierdzenia pobytu.

Przedstawiciele władz samorządowych, straży pożarnej, opieki społecznej i kultury przekazali uchodźcom najważniejsze informacje z jakiej pomocy mogą obecnie skorzystać i w jaki sposób była ona świadczona przez władze gminne.

Pomoc niosą mieszkańcy całej gminy, oferując dach nad głową i angażując się w zbiórki darów, wolontariat i inne formy pomocy dla Ukrainy.

Wśród uchodźców z Ukrainy pojawiło się wiele pytań, na które odpowiadała Pani Konsul Teresa Chruszcz i przedstawiciele miasta i służb miejskich, wiele wątpliwości udało się wyjaśnić i wytłumaczyć.

Zadbano również o materiały informacyjne i ulotki w języku ukraińskim, które pomogą w rozwiązywaniu najpilniejszych spraw.

Przypomnijmy, że zbiórka darów – prowadzona była we wszystkich jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska, Centrum Kultury Sportu i Turystki a także w szkołach i poszczególnych sklepach. Zebrane dary trafiły do Gminnego Magazynu, z którego jest  dystrybuowana pomoc i trafia do osób potrzebujących wsparcia.

Urząd Miasta stworzył już wcześniej bazę osób i instytucji, które oferują miejsca pobytu dla uchodźców, dzięki stworzeniu takiej bazy pomoc trafia do najbardziej potrzebujących – nadal prosimy o informowanie pod nr tel. 451-012-840 o chęci goszczenia uchodźców.

Centrum Kultury Sportu i Turystki w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowało i zorganizowało zajęcia dla dzieci w Starym Kinie, z którego korzysta  codziennie około 60 dzieci i młodzieży.

Uchodźcy z Ukrainy, wielokrotnie podkreślali że nie spodziewali się, że otrzymają taką pomoc i przy każdej okazji dziękowali za otrzymane wsparcie. Samo spotkanie pokazało, że było bardzo potrzebne.

Zobacz również: Pomoc dla Ukrainy, także z Gminy Kalwaria Zebrzydowska

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x