Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W maju zostaną otwarte galerie handlowe, hotele, a także żłobki i przedszkola

W maju zostaną otwarte galerie handlowe, hotele, a także żłobki i przedszkola

Kolejny etap redukowania obostrzeń.

W środę na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi etap odmrażania gospodarki. Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. Z tego względu Rząd zdecydował się na zmniejszenie ograniczeń i przyspieszenie powrotu do normalności.

Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

Od 4 maja:

otwarte galerie handlowe pow. 2000 m2. W podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie – na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba. Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe,

Sklepy budowlane czynne w weekendy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy został zniesiony dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

– uruchomienie rehabilitacji, Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej,

otwarte będą hotele i miejsca hotelowe. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności.

– Rowery miejskie – po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

– częściowo uruchomione instytucje kultury – w konsultacji z organami założycielskimi, (Biblioteki i muzea uchylona zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów).

Od 6 maja mają być otwarte żłobki i przedszkola. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach.

Kolejne etapy będą wdrażane co dwa tygodnie. W najbliższych planach jest otwarcie restauracji.

Zobacz również << 100 sekund filmu na 100-lecie urodzin Jana Pawła II >>

Podziel się tym wpisem: