W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody: medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych).
Poszukuje się również fachowców związanych z produkcją(spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy). Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu).
Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. Sytuacja w poszczególnych powiatach jest jednak różna. Najłatwiej będzie znaleźć pracę w tych profesjach w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach: wadowickim, bocheńskim i krakowskim.
Komu będzie trudniej znaleźć posadę? Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć np. absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.
Zobacz również: Coraz więcej zagranicznych firm zagranicznych zalewa powiat wadowicki