Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wadowice doczekają się tężni solankowej

Wadowice doczekają się tężni solankowej

To będzie pierwsze takie miejsce w tym mieście.
Wizualizacja: Modulor Architekci

Jeszcze niedawno tężnie solankowe można było spotkać tylko w kurortach, dziś znajdują się już w całej Polsce. Nietrudno natknąć się na nie w ośrodkach wypoczynkowych, parkach, a nawet osiedlach mieszkaniowych. Moda na tężnie dotarła również do Wadowic. Pierwszy taki obiekt ma powstać w sąsiedztwie parku w tym mieście.

 

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna drzew iglastych, pokryta gałązkami tarniny, po których spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna bogata w jony sodowe, sole magnezowe oraz związki jodu i bromu. Podczas jej odparowywania powstaje aerozol nasycony cennymi mikroelementami, przydatny w profilaktyce i leczeniu między innymi chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego oraz alergii.

Jak informuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, gotowy jest już projekt wadowickiej tężni, wydano też pozwolenie na jej budowę. Obiekt stanie na gminnej działce przy ulicy Topolowej. – To doskonała lokalizacja, bo obok mamy przecież nie tylko park, ale również Dom Pomocy Społecznej oraz wiele gabinetów lekarskich – uważa Bartosz Kaliński.

Tężnia będzie ogólnodostępna, a wokół niej powstaną chodniki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, strefa zieleni oraz punkt widokowy z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego. Nie zabraknie ławek, a także oświetlenia. – Będzie to ciche, spokojne miejsce wypoczynkowo-uzdrowiskowe i zarazem nowa atrakcja turystyczna. Korzystanie z obiektu będzie oczywiście bezpłatne. Budowę planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku. Staramy się o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych – informuje burmistrz. (eł)

 

Zobacz również: Dodatkowe połączenia i przystanki w nowych miejscach

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x