Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Woda z nieba na groby

Woda z nieba na groby

Na cmentarzu w Wysokiej stanął zbiornik na deszczówkę.
Foto: facebookowy profil Bartosza Kalińskiego

Choć w naszym kraju nie jest to jeszcze odczuwalne, zasoby wody pitnej na świecie maleją. Jej niedobory prędzej czy później zaczną dawać się we znaki również mieszkańcom Europy. Dlatego bardzo ważne jest, by ją szanować i oszczędzać. Na przykład w taki sposób, jaki został wprowadzony na cmentarzu w Wysokiej.

 

Pojawił się tam zbiornik na deszczówkę o pojemności 9 tysięcy litrów. Gromadzona w nim woda ma służyć odwiedzającym nekropolię do podlewania kwiatów rosnących na grobach, napełniania wazonów czy mycia nagrobków. – W zbiorniku zamontowano automatyczną pompę zanurzeniową oraz punkt poboru wody wraz z instalacją elektryczną, umożliwiającą gospodarowanie deszczówką – informuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Włodarz proponuje też mieszkańcom gminy, aby zgłaszali do niego, gdzie jeszcze przydałyby się podobne zbiorniki.

Ten, który stanął w Wysokiej, został zakupiony dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach ogłoszonego przez samorząd województwa konkursu „Małopolska deszczówka”. Program ma na celu wsparcie gmin, aby ułatwić im działania w kierunku racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Ponieważ będzie on kontynuowany, jest szansa uszczknąć z niego jeszcze trochę pieniędzy. Dofinasowanie, które dostała gmina Wadowice, wyniosło ponad 7,8 tys. zł. Natomiast zakup i montaż zbiornika kosztował przeszło 26,8 tys. zł. (eł)

 

Zobacz również: Dworzec w Wadowicach zmieni przeznaczenie

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x