Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podniosłe obchody w Wadowicach

20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podniosłe obchody w Wadowicach

Jan Paweł II pozostaje dla Małopolan przewodnikiem po wartościach życiowych i duchowych, orędownikiem dialogu, rzecznikiem prawdy, miłości i sprawiedliwości.

W atmosferze zadumy, modlitwy i wzruszenia Wadowiczanie uczcili pamięć św. Jana Pawła II, naszego Rodaka. 2 kwietnia, w rocznicę śmierci, oddano hołd jego życiu, wierze i nauczaniu.

 Uroczystości w Wadowicach rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem na rynku. W imieniu samorządu Województwa Małopolskiego wieniec złożyli radni Sejmiku: Rafał Stuglik i Maciej Koźbiał. Następnie wierni uczestniczyli w Mszy Świętej w Bazylice Ofiarowania NMP, której przewodniczył ordynariusz gliwicki bp Sławomir Oder. Dalsza część obchodów miała miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej w Wadowicach, gdzie podczas uroczystej sesji Rady Powiatu wysłuchano wzruszających występów uczniów i wspólnie przywołałano pamięć o Ojcu Świętym.

Szczególnym i bardzo symbolicznym momentem było wręczenie tytułu „𝙕𝙖𝙨ł𝙪𝙯̇𝙤𝙣𝙮 𝙙𝙡𝙖 𝙋𝙤𝙬𝙞𝙖𝙩𝙪 𝙒𝙖𝙙𝙤𝙬𝙞𝙘𝙠𝙞𝙚𝙜𝙤” Ks. Infułatowi Jakubowi Gilowi – wieloletniemu proboszczowi Bazyliki i świadkowi życia Papieża z Wadowic. W 1998 roku objął stanowisko proboszcza bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach, zastępując księdza infułata Kazimierza Sudera. Jego trzynastoletnia posługa w Wadowicach przyniosła wiele zmian. Podczas swojej posługi w Wadowicach ksiądz Gil przyjmował dwóch papieży: Jana Pawła II w 1999 roku i Benedykta XVI w 2006 roku, a także prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Podczas swojego wystąpienia Józef Łasak – Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego podkreślił ważną rolę  herbu Powiatu Wadowickiego, który powstał  w 2002 roku i w swojej symbolice nawiązuję do papieskich motywów. Podziękował również Rafałowi Stuglikowi, który był jego pomysłodawcą i współautorem.

W Wadowicach zobaczyć można również dwie wystawy rocznicowe. W Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II dostępna jest ekspozycja fotografii Grzegorza Gałązki, na których dokumentował ostatnie miesiące życia Ojca Świętego, a także wydarzenia i atmosferę panującą w Watykanie po jego odejściu. Na głównym placu miasta oglądać można natomiast wystawę plenerową „Szukałem was i teraz przyszliście do mnie”. Tworzą ją fotografie udostępnione przez Agence France-Presse. Przedstawiają niezwykły czas „przechodzenia Jana Pawła II do domu Ojca”.

 

Zobacz również: 260 tys.zł na ochronę zabytków w powiecie wadowickim

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x