Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Andrychowski „Sokół” w akcji. Bogate plany na 2021 rok

Andrychowski „Sokół” w akcji. Bogate plany na 2021 rok

Towarzystwo Gimnastyczne 'Sokół' odradza się!

Na terenie powiatu wadowickiego aktualnie działa jedyne gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” w Andrychowie. Siedzibą andrychowskiego “Sokoła” jest budynek Zespołu Szkół nr 2 im. św. Jadwigi Królowej, popularnie zwany “bawełnianką”. To gniazdo zostało reaktywowane 25 października 2018 r.

Mało kto wie, że “Sokół” w Andrychowie ma bogatą tradycję, sięgajacą roku 1903. Wtedy to, jak czytamy w kronice parafialnej parafii św. Macieja Apostoła w Andrychowie, pod koniec pontyfikatu papieża Leona XIII, zostało ono założone z błogosławieństwem Kościoła.

Było to wówczas trzecie w kolejności gniazdo sokole w dzisiejszym powiecie wadowickim, po Wadowicach (1887), Kalwarii Zebrzydowskiej (1898), a gniazdo “Sokoła” w Choczni pojawiło się na przełomie lat 1911/12. W 1914 r. planowano również założyć gniazdo sokole w Wieprzu, ale na przeszkodzie stanął wybuch Wielkiej Wojny.

Apogeum rozwoju osiągnął “Sokół” w Andrychowie tuż przed I wojną światową, licząc stu kilkunastu członków. To patriotyczne Towarzystwo, silnie osadzone w nurcie katolicko-narodowym nie tylko uprawiało i popularyzowało gimnastykę, a z czasem inne sporty, lecz prowadziło również  wszechstronną działalność kulturalną, oświatową, prozdrowotną i charytatywną.

“Sokół” w Andrychowie do 1939 r. nie doczekał się własnej siedziby, wynajmując pomieszczenia, najpierw w budynku przy Rynku nr 27,  a następnie w stróżówce przy fabryce produktów bawełnianych nad Wieprzówką. Nie miał też własnego sztandaru. “Sokoły” z Andrychowa najczęściej ćwiczyły na boisku obecnej Szkoły Podstawowej nr 2.

Na fasadzie tej szkoły w 2017 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą Sokolstwo polskie i andrychowskie (był to roku jubileuszu 150-lecia “Sokoła” w Polsce, ponieważ ta organizacja powstała we Lwowie w 1867 r.).

Na rok 2021 “Sokół” w Andrychowie planuje zorganizować dwie ogólnodostępne imprezy, o ile sytuacja zdrowotna na to pozwoli. Będą nimi: I Andrychowski Zlot Rodzin na Groń św. Jana Pawła II  (podczas długiego majowego weekendu) oraz I Bieg Andrychowian na Jedną Milę (podczas jednego z wrześniowych weekendów).

Każdy chętny, kto chciałby zasilić szeregi “Sokoła” w Andrychowie, wziąć udział w podanych imprezach albo udostępnić pamiątki związane z “Sokołem” może skontaktować się z Zarządem “Sokoła” w Andrychowie na nr tel. 575-565-111, e-mail: tgsokol.and@gmail.com, www.sokolandrychow.pl

Ponadto andrychowski “Sokół”, jako Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) otrzymał uprawnienie do odpisu podatkowego 1% od PIT. Warto o tym pamiętać, składając deklarację podatkową za rok 2020.

Adres korespondencyjny: 34-120 Andrychów, ul. Batorego 9,  nr KRS 0000754061.

 

 

 

Zobacz również: Miliony złotych dla andrychowskiej „perełki”. Pałac Bobrowskich odzyska dawny blask

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x