Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

“Bella Italia!” – poznawanie dziedzictwa kulturalnego Europy z programem Erasmus+

“Bella Italia!” – poznawanie dziedzictwa kulturalnego Europy z programem Erasmus+

Włoskie atrakcje inspirują młodych Polaków.

 Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach miały okazję wyjechać do Włoch w ramach realizowanego w Szkole projektu Erasmus+ pn. „European Cultural Heritage out of the classrooms – E.C.H.O.”, którego głównym celem jest poznawanie kulturowego dziedzictwa Europy „poza murami klasy”.

 Projekt, koordynowany przez nauczycielkę języka angielskiego z SP nr 2 w Wadowicach – Iwonę Majkowską – Kochan, został opracowany w partnerstwie ze włoską szkołą z San Giovanni Rotondo, szkołą hiszpańską z Tomelloso oraz placówką z estońskiego  miasta Narva. Ze względu na restrykcje pandemiczne uniemożliwiające organizację wizyt w szkołach partnerskich, przez pierwsze dwa lata trwania projektu uczniowie i nauczyciele poznawali się na tematycznych spotkaniach prowadzonych online. W końcu w dniach 25-29 kwietnia 2022 roku udało się zorganizować pierwszy wyjazd edukacyjny do Istituto Comprensivo „Pascoli Forgione” w San Giovanni Rotondo. Polską delegację tworzyło sześć uczennic klasy siódmej i ósmej wyłonionych w procesie rekrutacji oraz opiekunowie: Iwona Majkowska – Kochan i Małgorzata Opyrchał – Żak.

Przygotowany przez włoskich gospodarzy wypełniony atrakcjami program wizyty obejmował zajęcia integracyjne w szkole i poza jej murami, tak aby stworzyć jak najwięcej okazji do komunikowania się młodzieży w języku angielskim – oficjalnym języku projektu -oraz doskonalenia kompetencji kluczowych, takich jak m.in. umiejętność współpracy w grupie międzynarodowej. Dołożyli też wszelkich starań, aby goście poznali skarby lokalnej kuchni podczas wystawy i degustacji produktów i potraw regionu oraz tradycyjne tańce i muzykę włoską.

Delegacje poznawały też historię i tradycję regionu Apulia podczas dwóch całodniowych wycieczek, na których przewodnik oprowadził i opowiedział o urokliwym mieście Trani, Alberobello – miejscowości wpisanej na listę UNESCO ze względu na charakterystyczną zabudowę domków trulli, Monte Sant’ Angelo, Manfredonii i stanowiska archeologicznego Siponto. Już pierwszego dnia wizyty zaproszeni goście zwiedzili historyczną część San Giovanni Rotondo, której urokliwe zakątki posłużyły nie tylko do poznania historii, ale także do gier i zabaw integracyjnych. Na naszą prośbę gospodarze zorganizowali dodatkowo wizytę w Sanktuarium Ojca Pio.

Oficjalne zakończenie wizyty Erasmus+ w San Giovanni Rotondo odbyło się w trakcie uroczystej gali w hotelu Parco Delle Rose. Uroczystość zaszczycił burmistrz miasta – Michele Crisetti, który przekazał szczególne pozdrowienia dla partnerskiego miasta – Wadowic na ręce polskiego koordynatora projektu.

W trakcie uroczystego spotkania szkół partnerskich z nauczycielami I.C. „Pascoli Forgione” i władz lokalnych koordynatorzy przekazali pamiątkowe upominki, podziękowali za zaproszenie i bogaty program wizyty oraz zaprosili na kolejne mobilności w swoich krajach. Wszyscy podkreślali znaczenie idei programu Erasmus+ tj. współpracę międzynarodową, poznawanie języków i kultury krajów europejskich oraz wspólne działania na rzecz edukacji. Włosi zadbali o niezwykłą atmosferę gali, zapewniając pyszne lokalne dania, dobrą muzykę, tańce i dużo serdeczności.

Projekt „European Cultural Heritage out of the classrooms – E.C.H.O.” jest jednym z dwóch projektów Erasmus+ realizowanych na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach. Drugim z nich jest projekt „Uczyć – ciekawiej, nowocześniej, efektywniej”, koncentrujący się na szkoleniach nauczycieli w formie kursów zagranicznych i wizyt obserwacyjnych w szkole partnerskiej w Hiszpanii.

O wszystkich działaniach projektowych można się dowiedzieć na stronie Facebook projektów: https://www.facebook.com/mobilnoscwadowice  i stronie Facebook Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach: https://www.facebook.com/SPnr2Wadowice.

Opr. Iwona Majkowska – Kochan (koordynator projektów Erasmus+)

Zobacz również: W Zakrzowie pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Szkoła Podstawowa z nowym sztandarem

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x