Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Czy “sokoły” przyfruną na ziemię wadowicką?

Czy “sokoły” przyfruną na ziemię wadowicką?

Trwają przygotowania do wielkiego zlotu w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W ubiegłym roku ważnym z powodu wielu doniosłych rocznic historycznych miał odbyć się ogólnopolski zlot Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Niestety z powodu trwającej pandemii został on odwołany. Jest natomiast pewna szansa, ze ów zlot, połączony z pielgrzymką do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się w tym roku, w dniach 18 i 19 września br.

Wstępny program zlotu przewiduje w zarysie, że w sobotę 18 września br. starszyzna sokola odbędzie naradę i zebranie w Domu Wypoczynkowo-Rekolekcyjnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zakrzowie, a następnie uczestnicy zlotu przejadą do Jurczyc koło Skawiny, która to miejscowość związana jest z postacią gen. Józefa Hallera, patrona polskich “sokołów”.

Następny dzień – niedziela 19 września br. to dzień spędzony w Kalwarii Zebrzydowskiej: najpierw Msza św. w miejscowym sanktuarium, a następnie paradny przemarsz przez miasto i odsłonięcie dwóch tablic poświęconych założycielowi “Sokoła” w Kalwarii Zebrzydowskiej druhowi Władysławowi Niemczynowskiemu (jest on również założycielem znanej szkoły stolarskiej).

Od zeszłego roku patronuje jednej z kalwaryjskich ulic. Niewykluczone, że po zakończeniu zlotu część uczestników uda się do papieskich Wadowic, aby przy pomniku Wielkiego Polaka przy Bazylice oddać Mu hołd.

O przygotowaniach do zlotu będziemy jeszcze informować na bieżąco.

 

Zobacz również: Andrychowski „Sokół” w akcji. Bogate plany na 2021 rok

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x