Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

„Dziś dzień wesoły” czyli Orszak Trzech Króli w Wadowicach

„Dziś dzień wesoły” czyli Orszak Trzech Króli w Wadowicach

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w 668 miejscowościach w Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli.
Barwny Orszak w Wadowicach
foto: facebook Bartosz Kaliński

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku.

Trzech Króli, czyli Święto Objawienia Pańskiego, było obchodzone już we wczesnym chrześcijaństwie. Od XIII wieku trzej królowie stali się bohaterami jasełek. Na przełomie XV i XVI wieku pojawił się zwyczaj święcenia w kościołach złota i kadzidła. W XVIII wieku rozwinęła się tradycja święcenia kredy, którą pisano na drzwiach domów „K+M+B” lub „C+M+B” wraz z datą bieżącego roku. Znaczenie tego napisu tłumaczono jako skrót od wyrażenia „Christus mansionem benedicat” („Niech Chrystus dom błogosławi”) lub „Christus multorum benefactor” („Chrystus dobroczyńcą wielu”) albo jako pierwsze litery imion Kacpra, Melchiora i Baltazara. Tradycja orszaków narodziła się w 1866 roku w hiszpańskim mieście Alcoy i jest kultywowana w wielu miejscach na świecie.

W Polsce, Święto Trzech Króli odzyskało swój charakter w 2011r. w efekcie uchwalenia przez Sejm ustawy z 24 września 2010r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany poprzedziły cieszące się ogromnym poparciem społecznym obywatelskie inicjatywy ustawodawcze, których inicjatorem był Jerzy Kropiwnicki.

Tradycyjne orszaki przechodzą również ulicami polskich miast i wsi, w tym roku barwne pochody odbyły się w miejscowościach w powiecie wadowickim. Tradycyjnie, największy z nich odbyły się w papieskim mieście, gdzie w uroczystościach wzięły udział tłumy wiernych.  Hasłem tegorocznego Orszaku są słowa: „Dziś dzień wesoły”, fragment kolędy „Z narodzenia Pana”.

Przypomnijmy, że organizatorem tegorocznego korowodu był Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic, Bazylika Wadowice, Parafia św. Piotra w Wadowicach oraz szkoła w Stanisławiu Górnym.

 

Zobacz również: Noworoczna Msza św. na Groniu Jana Pawła II

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x