Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

JaNowy Teatr z Andrychowa podbił serca publiczności

JaNowy Teatr z Andrychowa podbił serca publiczności

" Mecenat Małopolski" wsparł młodych aktorów.
JaNowy Teatr
Anna Szlagor, Kajetan Rusinek

JaNowy Teatr ma ogromną zdolność zapełniania sal, w których prezentuje swoje kolejne inscenizacje. Nie inaczej było w miniony poniedziałek, 27 grudnia i wtorek 28 grudnia, kiedy w parafialnym Kinie „Beskid” w Andrychowie wystawiany był spektakl Oto przychodzę. Oba przedstawienia cieszyły się wielką popularnością.

Od wielu lat Województwo Małopolskie organizuje otwarty konkurs na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury  pod nazwą „Mecenat Małopolski”. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, część środków z programu trafiła do powiatu wadowickiego. Jednym z beneficjentów tego projektu jest Fundacja Misja JPII, która pozyskała środki finansowe na realizację widowiska „ Oto przychodzę”.

W ośmiu symbolicznych, pełnych dynamiki scenach – obrazach malowanych dźwiękiem, gestem, światłem, tańcem, strojem twórcy ukazali dzieje stworzenia świata, buntu aniołów, upadku ludzi, odkupienia i naszych codziennych zmagań ze złem.

Twórcy spektaklu przekonują, że głównym jego tematem jest miłość Boga do człowieka i stałe wychodzenie Boga w stronę stworzenia; to też ustawiczne odchodzenie i powracanie człowieka do miłosiernego Ojca. Można dodać, że to sztuka o dramacie ludzkiej wolności poddawanej licznym próbom.

O tym, że człowiek – odbicie Stworzyciela może to podobieństwo zatracić tak, że nie jest w stanie spojrzeć w swe odbicie (piękna scena z lustrem).

Ciekawe jest delikatne zasugerowanie, że człowiek w swych zmaganiach znajduje oparcie w miłosiernym Ojcu, ale i w Kościele, i w naszej tradycji religijnej, o czym przekonują sceny z grupą dzieci z lampionikami podążających do Niepokalanej, jakby na roraty i jasełkowa scena na zakończenie, i pastorałka…

Gratulacje należą się twórcom spektaklu czyli Barbarze Surzyn – reżyserowi sztuki, Beacie Lewandowskiej – choreografowi, Izabeli Bąk – autorce muzyki oraz ks. Stanisławowi Czernikowi – proboszczowi parafii św. Macieja w Andrychowie za pomoc w organizacji widowiska.

Wśród widzów obecny był Rafał Stuglik – Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego, który był pod dużym wrażeniem poziomem widowiska.

„Miało być arcydzieło i było! Chodzi oczywiście o widowisko „ Oto przychodzę”, w wykonaniu JaNowy TEATR z Andrychowa. Miałem okazję uczestniczyć w premierze tej sztuki, która odbyła się w andrychowskim kinie „Beskid”. To opowieść o Bożej miłości do człowieka. Młodzież  pokazała, jak duży potencjał drzemie w amatorskich grupach teatralnych. Wspaniała gra ponad 50 młodych artystów, piękne przesłanie oraz owacje licznie zgromadzonej publiczności to wystarczające argumenty, aby zobaczyć to niezwykłe dzieło. Jestem zadowolony, że rekomendowałem wsparcie tego widowiska sfinansowanego przez samorząd województwa małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” – powiedział Rafał Stuglik.

Jeśli w przyszłości będziecie Państwo mieli okazję zobaczyć widowisko, koniecznie zróbcie to. Gwarantujemy, nie pożałujecie!

Realizotorem Projektu jest Fundacja Misja Św Jana Pawła II.

Foto: Anna Szlagor, Kajetan Rusinek

Zobacz również: O tym, co najważniejsze, czyli o miłości. Widowisko, jakiego w Andrychowie dawno nie było!

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x