Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jedyna taka książka o Karolu Wojtyle

Jedyna taka książka o Karolu Wojtyle

Szczegółowo opisuje młodzieńcze lata przyszłego papieża, a nawet dzieje jego rodziny.

Trudno zliczyć wszystkie książki o św. Janie Pawle II, które zostały dotychczas wydane. Szczególny wysyp nowych dzieł na temat papieża Polaka nastąpił w ostatnich miesiącach – w roku setnej rocznicy jego urodzin. Ale jeśli kogoś najbardziej interesuje młodość Karola Wojtyły i lata, które spędził w Wadowicach, nie znajdzie lepszej pozycji niż „Lolek Złotempisany”.

 

To najobszerniejsza z dostępnych na rynku książek opisujących ten okres życia Jana Pawła II, bogata również w fotografie. Na 542 stronach jest ponad 600 zdjęć, z których wiele nie było dotąd nigdzie publikowanych. Zawiera wspomnienia przyjaciół, znajomych i sąsiadów Karola Wojtyły. Wywiadów z nimi można również wysłuchać, są bowiem nagrane na dołączonej do książki płycie DVD.

Autorem dzieła jest Zbigniew Bieniasz, syn jednego ze szkolnych kolegów Lolka. – „Mój ojciec Marian (…) był w gronie kilku, którzy chodzili z nim zarówno do szkoły powszechnej jak i do gimnazjum, spośród tych, którzy dotarli do matury, a potem doczekali jego wyboru na Stolicę Piotrową. Było ich niespełna dziesięciu (…). To zdopingowało mnie do gromadzenia wspomnień. Zacząłem od ojca, by potem odwiedzać innych kolegów szkolnych, sąsiadów z ulicy Kościelnej, nauczycieli i profesorów z wadowickich szkół, znajomych” – relacjonuje Zbigniew Bieniasz.

Książka opowiada nie tylko o młodzieńczych latach przyszłego papieża, ale też opisuje dzieje rodu Wojtyłów, począwszy od XVII wieku! A wszystko to na tle historii Wadowic. Wydało ją Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej przy wsparciu finansowym gminy Wadowice. Książkę można kupić jedynie w dwóch miejscach – w siedzibie TMZW przy ul. Krakowskiej 8 w Wadowicach oraz w znajdującej się nieopodal księgarni. (eł)

 

Zobacz również: Boso do Nieba – hołd wadowiczanki dla świętego Jana Pawła II

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x