Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jubileusz 65 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Przybradzu. Nagroda Polonia Minor trafiła w godne ręce

Jubileusz 65 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Przybradzu. Nagroda Polonia Minor trafiła w godne ręce

Jubileuszowa uroczystość w OSP Przybradz, odbywała się w rodzinnej radosnej atmosferze.

W sobotę, 21 października, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przybradzu świętowały 65-lecie swojej organizacji. Była to okazja do spotkania się i wspomnień.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przybradzu zrzesza obecnie 59 członków zwyczajnych oraz 11 członkiń honorowych. 65-lat działalności umożliwiło Gospodyniom osiągnąć szereg sukcesów. Wśród nich znalazło się między innymi uzyskanie zgody na otwarcie pierwszego przedszkola we wsi czy zaangażowanie w budowę Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przybradzu. Kołowianki są organizatorkami, jak też uczestniczkami szkoleń dla gospodyń w zakresie uprawy roślin, hodowli zwierząt, szycia, haftowania, gotowania, pieczenia, układania kompozycji kwiatowych i wielu innych. Członkinie Koła organizują dożynki wiejskie, gminne czy też powiatowe, a w 2013 roku miały wkład w zorganizowanie dożynek diecezjalnych.

Panie angażują się ponadto w organizację różnorakich imprez i uroczystości, dzięki którym zdobywają fundusze pozwalające im na utrzymanie działalności na wysokim poziomie. Włączyły się do projektu Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom „Nadzieja”, pomagają przy organizacji Święta Gminy Wieprz, Mistrzostw Polski w Kolarstwie osób Niepełnosprawnych, Dnia Seniora.Do ważniejszych osiągnięć należą także wyróżnienia:

X Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny – Wyróżnienie

Najlepszy wieniec dożynkowy 2022 – III miejsce

Najlepszy wieniec dożynkowy 2023 – II miejsce

Wkład Kołowianek w podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego wsi i tradycji, postęp w gospodarstwach wiejskich, a także wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom kobiet czy potrzebom środowiska niewątpliwie stanowił podstawę wniosku o nadanie nagrody „Polonia Minor” Kołu Gospodyń Wiejskich w Przybradzu. O takie wyróżnienie dla KGW Przybradz, wystąpił do władz Województwa Małopolskiego  Rafał Stuglik – radny Sejmiku, który na swoim facebooku pisze: „Z tej okazji miałem zaszczyt wręczyć na ręce Pani Jolanty Stachery – Przewodniczącej KGW Przybradz, Nagrodę Województwa Małopolskiego – Srebrny Medal Polonia Minor za propagowanie kultury wiejskiej. Warto sięgać do korzeni i pielęgnować polskie tradycje!” – mówi radny województwa małopolskiego.

Warto zobaczyć: Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu czyli ponad 75 lat aktywności i sukcesów

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x