Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kalwaria Zebrzydowska chroni swoje dziedzictwo. Wyjątkowe dzieła o Mikołaju Zebrzydowskim

Kalwaria Zebrzydowska chroni swoje dziedzictwo. Wyjątkowe dzieła o Mikołaju Zebrzydowskim

Medal, książka i film spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.

Jednym z priorytetów samorządu kalwaryjskiego jest zachowanie pamięci o swojej dumnej przeszłości. W 2020 roku minęła 400. rocznica śmierci wojewody krakowskiego – Mikołaja Zebrzydowskiego (1553 – 1620), fundatora pierwszej polskiej Jerozolimy oraz założyciela Kalwarii Zebrzydowskiej.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach projektu „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego” otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł z budżetu Województwa Małopolskiego. Dzięki tym środkom udało się zrealizować wiele cennych projektów. Wykonano kopię medalu Mikołaja Zebrzydowskiego z 1601 r. – wybito łącznie 480 szt. medali, 450 – mosiężnych i 30 srebrnych. Medale trafiły do mieszkańców i turystów.  Opracowano monografię Mikołaja Zebrzydowskiego – wydano 1.100 szt. książki. Zrealizowano film „Polska Jerozolima” – przygotowano 1.560 szt. płyt DVD z zapisem filmu. Medal, książka i film spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, wzbudzając bardzo duże zainteresowanie nie tylko w Małopolsce, ale też w Polsce. Podsumowanie całego projektu „ Zebrzydowski”, odbyło się w Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej. Doszło tutaj do spotkania Augustyna Ormantego – burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej z Rafałem Stuglikiem – Przewodniczącym Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz pracownikami Wydziału Promocji.

Nie udałoby się tego projektu w takiej formie zrealizować gdyby nie pomoc i wsparcie Pana radnego Rafała Stuglika. Dziś to właśnie Jemu chcę bardzo podziękować za zaangażowanie się w ten projekt – mówi Tomasz Baluś z Wydziału Promocji w Urzędzie.

Radości z realizacji programu o Mikołaju Zebrzydowskim nie ukrywał Rafał Stuglik  „Spotkanie było znakomitą okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i omówienie planów na przyszłość. Cieszę się, że kalwaryjski samorząd łączy troskę o pamięć historyczną z nowoczesnym rozwojem miasta. Jestem dumny, że samorząd wojewódzki wsparł finansowo tak piękne dzieła. Wszystkie opracowania  ukazujące niezwykły dorobek Mikołaja Zebrzydowskiego zasługują na szacunek – podsumował radny województwa małopolskiego.

 

Zobacz również: Ta szopka zachwyca bogactwem detali

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x