Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kolejarski sztandar trafi do wadowickiego muzeum

Kolejarski sztandar trafi do wadowickiego muzeum

Bogata historia sztandaru, który był świadkiem ważnych wydarzeń.
Sztandar wadowickich kolejarzy z 1921 roku

Jest rok 1921, trzeci rok odrodzonej Rzeczypospolitej, dokładnie 100 lat temu. Rok wielu ważnych wydarzeń: uchwalenia pierwszej konstytucji niepodległego państwa, zwanej “marcową”, rok traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką i rok III, najbardziej korzystnego dla Polaków powstania śląskiego. A w Wadowicach: Jest to pierwszy rok życia Karola Wojtyły.

W tymże 1921 wadowiccy kolejarze postarali się o własny sztandar (widok sztandaru na załączonych zdjęciach). Sztandar ten nawiązywał do etosu pracy kolejarza, jednego z najbardziej wówczas prestiżowych i cenionych zawodów. Na sztandarze wyhaftowana jest podobizna Matki Boskiej Częstochowskiej. Sztandar ten przez dziesięciolecia towarzyszył wadowickim kolejarzom, zwłaszcza podczas uroczystości religijnych, łącznie z procesjami Bożego Ciała.

W Drugiej Rzeczypospolitej  załoga węzłowej stacji kolejowej w Wadowicach liczyła około 200 osób. Był to więc jeden z największych wadowickich pracodawców w sektorze publicznym, nie licząc pracowników magistratu, starostwa, cywilnej obsługi 12. pułku piechoty czy profesury wadowickiego gimnazjum i liceum. W  ostatnich dziesięcioleciach sztandar ów był eksponowany podczas Mszy św. z okazji dnia patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej, męczennicy z IV w. po Chrystusie, która według tradycji poniosła śmierć łamana kołem. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 25 listopada i obecnie jest obchodzone jako Dzień Kolejarza.

Ponadto sztandar kolejarski był obecny w 2004 r. na uroczystości odsłonięcia obelisku ku czci ofiar wielkiej katastrofy kolejowej w Barwałdzie Średnim w 1944 r. i kolejnych “okrągłych” rocznicach tej tragedii. Dziś wadowicka stacja zatrudnia zaledwie około pięciu pracowników (dyżurnych ruchu). Brakuje funduszy na renowację sztandaru.

Dlatego jego chorążowie postanowili, aby po tegorocznym Dniu Kolejarza sztandar przekazać na własność Muzeum Miejskiemu w Wadowicach, aby był dostępny dla wszystkich zwiedzających tę placówkę.

Zobacz również: 203 tys. na zabytki w powiecie wadowickim

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x