Za nami trzecia odsłona tegorocznej, osiemnastej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku! W niedzielę na Zamku w Suchej Beskidzkiej miłośnicy wyśmienitego jedzenia mogli m.in. skosztować regionalnych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i śledzić pokazy gotowania.
Nie zabrakło gier i konkursów dla dzieci, a także quizu wiedzy o Małopolsce. Podczas wydarzenia zostały wybrane najsmaczniejsze potrawy i produkty regionalne – zwyciężyły: gęś po zembrzycku z kluskami z topinamburu, sałatką z jarmużem i burakami przygotowana przez Stowarzyszenie Zembrzyckie Koło gospodyń “Mioduszyna” oraz miód faceliowy z Niepołomickiego Bartnika. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Witold Kozłowski oraz radni województwa: Tadeusz Arkit, Danuta Kawa, Rafał Kosowski i Rafał Stuglik.
Jubileuszowe „Pełno… LETNIE Smakowanie” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczna, osiemnasta edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku. Trzecim przystankiem znanego i lubianego wydarzenia była Sucha Beskidzka – miasto z fantastyczną historią. Koneserzy i smakosze mogli odnaleźć tu m.in. złociste miody, chrupiące pieczywo, pachnące wyroby z lawendy, aromatyczne wędliny, zachwycające wyglądem i smakiem ciasta, rozmaite przetwory i wiele innych. Szefem festiwalowej kuchni w Suchej Beskidzkiej był Andrzej Polan, znakomity kucharz i restaurator, znany z poprzednich edycji, wtórowały mu członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i lokalni producenci, którzy wystawili swoje stoiska z małopolskimi przysmakami.
Bardzo serdecznie pozdrawiam i kłaniam się wszystkim uczestnikom Małopolskiego Festiwalu Smaku, zarówno mieszkańcom Suchej Beskidzkiej, Powiatu Suskiego, ale też naszym fanom z całego terenu województwa – bo wiemy, że wytworzyła się już taka wielka rodzina Małopolskiego Festiwalu Smaku, która za każdym takim wydarzeniem podąża i nam towarzyszy. To wielka przyjemność i radość być wśród tylu znakomitych producentów! Dzisiaj mamy 28 wystawców, mamy 10 kół gospodyń wiejskich – więc nie tylko jest co smakować, ale też i jest możliwość zaopatrzenia się w różne bardzo dobre produkty regionalne
– powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski, witając festiwalowych gości.
Oprócz tradycyjnych pokazów gotowania, stoisk wystawców i poczęstunku kół gospodyń wiejskich, nie zabrakło warsztatów, zabaw i konkursów. Podczas wydarzenia przeprowadzono również zbiórkę charytatywną na rzecz dwuletniej Kamilki Gil, chorej na SMA. Udało się w ten sposób zebrać prawie 4,5 tys. zł! Wydarzenie zwieńczyły pokazy iluzjonisty, występ Zespołu PotOCK i okolicznościowy tort.
Najbardziej wyczekiwanym przez miłośników dobrej kuchni punktem niedzielnego wydarzenia był wybór najsmaczniejszego dania i najsmaczniejszego produktu regionalnego.
Wśród kół gospodyń wiejskich, bezkonkurencyjne okazały się przedstawicielki Stowarzyszenia Zembrzyckie Koło gospodyń „Mioduszyna”. Przygotowana przez nie gęś po zembrzycku z kluskami z topinamburu, sałatka z jarmużem i burakami – została wybrana najsmaczniejszym daniem w konkursie. Drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu „Koło gospodyń w Białce”, które przyrządziło zupę zosmoską z plackami razowymi. Trzecia nagroda powędrowała do Stowarzyszenia miłośników regionu suskiego “Skarbiec Suski”, które uraczyło podniebienia uczestników festiwalu kurczakiem w miodzie pitnym.
W kategorii produktów regionalnych pierwsze miejsce zajął Niepołomicki Bartnik za miód faceliowy, drugie przypadło Katrovii za sernik z koziego twarogu z porzeczkami, a trzecie zdobyła Piekarnia wyrobów regionalnych „Bugielek” za bugielek.
Pełna lista zwycięzców i wyróżnionych:
Koła Gospodyń Wiejskich:
- I miejsce – Stowarzyszenie Zembrzyckie Koło gospodyń „Mioduszyna” – Gęś po zembrzycku z kluskami z topinamburu, sałatka z jarmużem i burakami
- II miejsce – Stowarzyszenie „Koło gospodyń w Białce” – Zupa zosmoska z plackami razowym
- III miejsce – Stowarzyszenie miłośników regionu suskiego „Skarbiec Suski” – Kurczak w miodzie pitnym
- Wyróżnienie – Stowarzyszenie gospodyń Sidzinianki – Deska serów i kołoc, czyli sidzińskie cary z mleka
- Wyróżnienie – KGW Budzowskie Gaździny – Sałatka z pokrzywą
- Wyróżnienie – KGW Stryszawa Dolna – Pierożki z jagnięciną okraszone boczkiem z cebulką
Wystawcy:
- I miejsce – Niepołomicki Bartnik – Miód Faceliowy
- II miejsce – Katrovia – Sernik z koziego twarogu z porzeczkami
- III miejsce – Piekarnia wyrobów regionalnych „Bugielek” – Bugielek
- Wyróżnienie – Przetwórnia – Syrop „Mięta z hibiskusem”
- Wyróżnienie – Gospodarstwo Rolne Róże i S-ka – Lemoniada z pigwowcem
- Wyróżnienie – PIASTRELLA – Produkcja domowa – Syrop z cytryny
Przypomnijmy, że to nie koniec tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Kolejne przystanki to Dąbrowa Tarnowska (30 lipca), Czorsztyn – Sromowce Niżne (6 sierpnia), Proszowice (3 września), Wolbrom (10 września) i Skawina (17 września), gdzie odbędzie się wielki finał.
zobacz również: Wadowicka moc atrakcji