Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Monografia o Leśnicy czeka na czytelników

Monografia o Leśnicy czeka na czytelników

Publikacja jest piątą z monografii wsi wchodzących w skład gminy Stryszów.

W ostatnich tygodniach ukazała się kolejna pozycja wydawnicza autorstwa dra hab. Andrzeja Nowakowskiego. Jest to monografia wsi zatytułowana: Leśnica. Zarys historii wioski od XIV wieku po współczesność, wydana przez Księgarnię  Akademicką w Krakowie.

Na przedniej okładce umieszczono mapę pochodzącą z XVI w., na której umiejscowiona jest Leśnica i pobliskie miejscowości, w tym Barwałd i Wadowice. Na tylniej okładce widzimy zabytkowy drewniany krucyfiks, stojący na wzgórzu nad wsią oraz kapliczkę p.w. św. Wojciecha, patrona wsi. Po raz pierwszy nazwę Leśnica dostrzegamy w dokumencie wydanym w Budzie (dziś dzielnicy Budapesztu) przez młodocianego króla Polski Władysława III  Warneńczyka, tego samego, który dołączając do koalicji antytureckiej zginał w bitwie pod Warną w 1444 r.

On to i rada regencyjna w Krakowie, korzystając z zamieszania w Czechach, spowodowanego wojną husycką i walką o tron, doprowadził do przejęcia przez Polskę tzw. enklawy zakrzowsko-barwałdzkiej, należącej dotychczas do książąt oświęcimskich, będących prawnie lennikami Czech. W skład tej enklawy oprócz Leśnicy, Barwałdu i Zakrzowa wchodziły również wsie położone bliżej Wadowic: Jaroszowice i Chocznia. Do 1646 r. Leśnica należała do królewszczyzny barwałdzkiej, a następnie do dóbr starostwa lanckorońskiego.

W okresie autonomii galicyjskiej w 1884 r. mieszkańcy wsi poprzez pobliskie Stronie otrzymali dostęp do kolei na trasie Kraków-Zakopane, a w 1905 r. zbudowano drogę powiatową przechodząca przez wieś. W Polsce międzywojennej dzięki mądrej polityce senatora Zygmunta Lewakowskiego, mieszkańca Zakrzowa, szereg jego nieruchomości sprzedano bądź wydzierżawiono miejscowym rolnikom. Kilku mieszkańców Leśnicy zginęło z rąk Niemców w ostatnich dnach wojny w styczniu 1945 r. Ponieważ Leśnica, jak sama nazwa wsi wskazuje, leży w zalesionym i podgórskim terenie, na skraju Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego, toteż, szczególnie w latach 1945-1947 w pobliżu wsi działała antykomunistyczna partyzantka.

W okresie PRL przez kilkanaście lat w Leśnicy była niewielka szkółka (podobna istniała w latach 1911-1924). Mieszkańców nie udało się nakłonić do założenia spółdzielni produkcyjnej, jak w sąsiednim Zakrzowie. Stosunkowo późno do wsi  dotarły zdobycze cywilizacji: prąd i telefony, dopiero w latach 60. tych XX w. Przypuszczalnie była to zemsta ówczesnych władz za “niepokorną postawę mieszkańców”.

Współczesna Leśnica liczy niewiele ponad 300 mieszkańców. Co dziesiąty z nich należy do lokalnego stowarzyszenia wspierającego rozwój wsi. Wieś należy do parafii w Zakrzowie, a uczniowie uczęszczają do szkoły w pobliskim Stroniu.

Książka ta będzie rozprowadzana podczas dożynek sołeckich w Leśnicy na przełomie sierpnia i września br.

Zobacz również: Książka o dziejach „ Kalwarianki” kolejnym hitem wydawniczym

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x