Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Patriotyczna uroczystość w Kalwarii Zebrzydowskiej

Patriotyczna uroczystość w Kalwarii Zebrzydowskiej

Na budynku Kalwarianki dokonano odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy poświęconej Władysławowi Niemczynowskiemu.

W ostatnią niedzielę miała miejsce podniosła patriotyczna uroczystość w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nastąpiło odsłonięcie i poświecenie tablicy pamiątkowej dla uczczenia pamięci wybitnego kalwarianina Władysława Niemczynowskiego (1867-1952).

W 1897 r. założył Pierwszą Krajową Szkołę Stolarską w Galicji, a w 1898 r. stanął na czele gniazda miejscowego “Sokoła”, które istniało z przerwami do 1939 r., a w 1945 r. zostało  rozwiązane przez komunistów. Sam budynek kalwaryjskiego “Sokoła”, który mieścił się przy obecnej al. Jana Pawła II, obok miejskiej biblioteki,  pod pretekstem złego stanu technicznego został rozebrany w 1964 r.

Tablica została usytuowana nad wejściem do pawilonu klubowego MKS “Kalwarianka”. Inicjatorem i fundatorem tej tablicy jest Druh dr hab. Andrzej Nowakowski.

Po odsłonięciu i poświeceniu tablicy uczestnicy uroczystości udali się na skrzyżowanie ul. Mickiewicza z ul. Niemczynowskiego. Tutaj przewodniczący Rady Miasta odczytał treść uchwały podjętej w 2020 r. przez radnych o przemianowaniu części ul. Broniewskiego od al. Jana Pawła II do ul. Mickiewicza na ul. Władysława Niemczynowskiego, po czym symbolicznie zdjęto biało-czerwoną wstęgę z tablicy z nową nazwą ulicy.

Zobacz również: Zasłużeni dla Powiatu Wadowickiego. Wśród wyróżnionych jest ks. Stanisław Czernik

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x