Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Rusza Konkurs „Kapliczki Małopolski”. Do rozdysponowania jest 700 tys. zł

Rusza Konkurs „Kapliczki Małopolski”. Do rozdysponowania jest 700 tys. zł

Zabytkowe kapliczki od wieków stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski

Wystartowała kolejna edycja konkursu „Kapliczki Małopolski”. Do rozdysponowania na ratowanie małopolskich kapliczek Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył w tym roku 700 tys. zł. Termin składania wniosków mija w piątek 10 marca.

Konkurs jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego z województwa małopolskiego, które podejmują prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach położonych w Małopolsce. W tym roku pula środków przeznaczona na ten cel wynosi 700 tys. zł.

Celem konkursu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń wartościowych obiektów stanowiących ważny element dziedzictwa kulturowego Małopolski. Kapliczki, które znajdują się na prywatnym terenie, dzięki nawiązaniu współpracy właściciela nieruchomości z jednostką samorządu terytorialnego, tj. gminą lub powiatem również mogą liczyć na odnowienie. Obiekty, przy których będą wykonywane prace nie muszą figurować w rejestrze zabytków województwa małopolskiego lub w gminnych ewidencjach zabytków, ale powinny charakteryzować się wartościami artystycznymi i historycznymi.

Jeden wnioskodawca może złożyć jeden wniosek na prace przy zabytkowych kapliczkach. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 40 tys. zł, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów realizacji całości prac. Do wniosku należy dołączyć tylko kosztorys prac i zdjęcia.

Termin złożenia dokumentacji upływa 10 marca br. (decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie lub do Agend Zamiejscowych w Miechowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Tarnowie i w Zakopanem).

Zabytkowe kapliczki od wieków stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski. Są one świadectwem religijności mieszkańców naszego regionu. Kapliczki były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie są one także czynnikiem budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

Dzięki dotychczas udzielonemu dofinasowaniu w kwocie ponad 5,5 mln zł udało się przywrócić blask ponad 620 obiektom.

 

Więcej informacji: : https://www.malopolska.pl/…/malopolskie-kapliczki…

 

Zobacz więcej: Lokalna Grupa Działania „ Wadoviana” podsumowała 2022 rok

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x