Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Stuletni sztandar kolejarski w Muzeum Miejskim w Wadowicach

Stuletni sztandar kolejarski w Muzeum Miejskim w Wadowicach

Bogata historia sztandaru, który był świadkiem ważnych wydarzeń.

W dniu 25 listopada br. w Wadowicach miała miejsce podniosła uroczystość. Podczas mszy św. wadowickiej Bazylice  odbyło się pożegnanie kolejarskiego sztandaru, który nieprzerwanie od 100 lat, tj. od 1921 r. towarzyszył pracownikom wadowickiej kolei.

Na zakończenie mszy św. głos zabrał dr hab. Andrzej Nowakowski, który krótko przedstawił dzieje sztandaru na tle dziejów Wadowic i Polski, wskazując, że data wykonania sztandaru wiązała się z ważnymi dla Polski wydarzeniami, jak traktat ryski, formalnie kończący wojnę polsko-bolszewicką, III najbardziej dla Polski korzystne Powstanie Śląskie czy wreszcie uchwalenie pierwszej konstytucji odrodzonego państwa. Mówca podkreślił też wielorakie związki św. Jana Pawła II z koleją, począwszy od jego szkolnych wyjazdów z ojcem na dróżki do Kalwarii Zebrzydowskiej, podróże z Krakowa do Lublina na wykłady na KUL czy dwie papieskie podróże pociągiem z Neapolu do Rzymu i z Rzymu do Asyżu podczas niespodziewanie śnieżnej zimy we Włoszech.

Po mszy św. poczet sztandarowy przemaszerował obok pomnika Ojca św. udając się do Muzeum Miejskiego, gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie sztandaru. W przekazaniu sztandaru uczestniczyli również, poza kolejarską “Solidarnością”, która w ostatnich latach sprawowała pieczę nad sztandarem.

Odtąd sztandar będzie na stałe eksponowany w galerii wystawienniczej w muzeum na I piętrze, jednak z możliwością udostępnienia go kolejarskiej “Solidarności” w dniu tradycyjnego Dnia Kolejarza, tj.25 listopada każdego roku.

Zobacz również: Kolejowy sztandar trafi do Muzeum Miejskiego w Wadowicach

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x