Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Szkolny Skwer Pamięci Narodowej w Inwałdzie już otwarty

Szkolny Skwer Pamięci Narodowej w Inwałdzie już otwarty

W czasie II wojny światowej z Inwałdu wysiedlonych zostało ponad 80 rodzin.

W sobotę (16.09) w Zespole Szkół Samorządowych w Inwałdzie uroczyście otwarto i poświęcono Szkolny Skwer Pamięci Narodowej. Miejsce to ma upamiętnić bohaterów walk o niepodległość Polski w latach 1914-1922, żołnierzy inwałdzkich poległych, zaginionych bądź zamordowanych w latach 1939-1945 oraz 88 rodzin z Inwałdu wysiedlonych przez Niemców. Ma również pomóc w budowaniu tożsamości historycznej oraz uhonorować lokalnych patriotów i wyznawane przez nich wartości oparte o odwagę, męstwo i miłość do ojczyzny.

Uroczystości otwarcia i poświęcenie Szkolnego Skweru Pamięci Narodowej poprowadził Dyrektor ZSS w Inwałdzie Michał Kołodziejczyk. Podczas swojego wystąpienia przypomniał sylwetki i oddał cześć bohaterom walczącym o niepodległość Ojczyzny: żołnierzom, synom, społeczności inwałdziej. Wielokrotnie podkreślał także, że w dzisiejszym „pędzącym” świecie często zapominamy o ważnym wartościach – swoich przodkach i historii….

Kulminacyjnym punktem uroczystości było otwarcie Skweru Pamięci Narodowej. Nowy obiekt poświęcił ks. Stanisław Czernik – proboszcz Parafii św. Macieja w Andrychowie. Duży szacunek zebranych wzbudziła oprawa, podczas której młodzież szkolna zaprezentowała piękne widowisko patriotyczne kraszone wzruszającymi pieśniami.

Nawiązując do bogatej treści uroczystości Rafał Stuglik – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego pogratulował wartościowego programu i wyraził uznanie dla organizatorów. Życzył również, aby to wydarzenie było inspiracją dla innych szkół, wokół których można by było utworzyć podobne miejsca pamięci.

W wydarzeniu udział wzięli mi.in. burmistrz Tomasz Żak, wicestarosta Beata Smolec, radni gminni na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół z całej gminy oraz poseł Marek Polak i Radny Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik.

 

Zobacz również: W gminie Spytkowice przybywa obiektów sportowych

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x