Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Uratowali kościółek, ale wciąż dużo trzeba zrobić

Uratowali kościółek, ale wciąż dużo trzeba zrobić

Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani potrzebuje pieniędzy na renowację zabytkowego wyposażenia świątyni.
Foto: Edyta Łepkowska

Od lat z poświęceniem remontują zabytkowy, opuszczony kościółek na Nowsiu w Tłuczani. Nie liczą na niczyją wdzięczność, nie oczekują pochwał. Ale potrzebują pomocy. Co roku 1 listopada organizowali na cmentarzu w Tłuczani kwestę, z której pieniądze szły na ratowanie świątyni i jej wyposażenia. Tym razem było to niemożliwe, toteż brakuje im środków na dalsze prace.

 

Kościółek w Tłuczani został wybudowany w 1664 roku, a ufundował go ks. Grzegorz Jan Zdziewojski z Łasku. Gdyby nie inicjatywa grupy mieszkańców, opuszczona lata temu świątynia byłaby dziś kompletną ruiną. Bodźcem, który pchnął ich do działania, stało się zniszczenie dachu zabytku przez złamaną w czasie wichury lipę. Był to rok 2009. – Już wcześniej martwił nas stan kościółka, ale wtedy doznaliśmy prawdziwego wstrząsu. Rada sołecka zorganizowała poświęcone tej sprawie zebranie, na które zaprosiła włodarza gminy i również mnie, jako redaktora strony internetowej poświęconej Tłuczani. Wspólnie zastanawialiśmy się, co robić, a wtedy wójt powiedział, że nie ma co siedzieć i płakać, tylko trzeba założyć komitet i zacząć działać – wspomina Teresa Paździor, przewodnicząca Społecznego Komitetu Ratowania Kościółka w Tłuczani.

Grupa zapaleńców, która zdecydowała się ocalić skazaną na zagładę świątynię, od razu zaczęła działać, by pozyskać pieniądze na jej remont. Do tej pory zrobiła już bardzo dużo. Udało się między innymi podbudować fundamenty, wyprostować ściany, pokryć dach gontem, odrestaurować wieżyczkę, wykonać nową elewację z desek i kamienną opaskę z piaskowca. Zamontowano też instalację przeciwpożarową, przeprowadzono renowację ambony i tabernakulum. Ostatnio dobiegły końca prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym.

Brakuje pieniędzy na kolejne etapy renowacji

Za swoją działalność komitet odebrał w 2017 roku Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej. W rok później Teresa Paździor otrzymała równie prestiżową nagrodę im. Władysława Orkana. Przyznająca to wyróżnienie kapituła doceniła działalność kobiety w Społecznym Komitecie Ratowania Kościółka w Tłuczani, a także prowadzony przez nią portal internetowy, który jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tradycji, historii i współczesności jej rodzinnej miejscowości.

Pieniądze na remont świątyni pochodzą z pozyskanych dotacji, ale i datków od mieszkańców, zbieranych w poprzednich latach między innymi podczas kwest na cmentarzu w Tłuczani. W tym roku komitet był pozbawiony możliwości pozyskania środków w taki sposób. Dlatego postanowił zorganizować zbiórkę online. I prosi o wsparcie jej choć drobną kwotą, bowiem każda złotówka jest w tym przypadku bardzo ważna. Zbiórka odbywa się tutaj. Pomóżmy i my, bo to naprawdę piękna inicjatywa! (eł)

 

 

Zobacz również: Małopolska konserwator zabytków apeluje do wadowiczan: – Weźcież sprawę w swoje ręce!

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x