Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W Zakrzowie pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Szkoła Podstawowa z nowym sztandarem

W Zakrzowie pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Szkoła Podstawowa z nowym sztandarem

Postać Pileckiego inspiruje nowe pokolenia Polaków.

 

W dniu 121 rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, patrona Szkoły Podstawowej w Zakrzowie, odbyła się patriotyczna uroczystość, szkoła otrzymała swój wielki symbol – Sztandar Szkoły.

 13 maja – piękny i słoneczny dzień na długo pozostanie w sercach i pamięci uczniów, dyrekcji, nauczycieli, pracowników Szkoły Podstawowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego oraz gości zaproszonych na Dzień Patrona.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Św. Anny w Zakrzowie, gdzie w homilii ks. Przemysław Szumiec przypomniał idee, którymi kierował się Witold Pilecki: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nawiązując do prawego życia Rotmistrza wskazywał obecnym, że proces wychowania młodego pokolenia powinien opierać się na solidnym fundamencie. W kościele poświecono nowy sztandar, który jest nowym symbolem szkoły w Zakrzowie.

W dalszej części uroczystości goście i społeczność szkolna wysłuchali przemówień, obejrzeli piękny program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów, ukazujący bohaterską postawę Witolda Pileckiego.

W trakcie okolicznościowych przemówień, wielokrotnie padały słowa  “Bóg Honor Ojczyzna” wypowiadane w kontekście dokonań i ideałów wyznawanych przez rtm. Witolda Pileckiego.

Grzegorz Malinowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zakrzowie, przedstawił sylwetkę Witolda Pileckiego oraz historię nadania  imienia szkole wybitnego Polaka.

Szymon Duman – Wójt Gminy Stryszów podkreślił rolę lokalnej społeczności w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.

Rafał Stuglik – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego pogratulował znakomitej oprawy uroczystości, „która jest żywą lekcją patriotyzmu, historii oraz inspiracją dla młodych pokoleń. Takich bohaterów musimy naśladować i pielęgnować ich dorobek”. Postawę Witolda Pileckiego znakomicie ilustrują jego słowa będące głównym mottem uroczystości „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać” – powiedział radny województwa małopolskiego.

W dalszej części nastąpiło również uhonorowanie darczyńców, którzy przyczynili się do ufundowania sztandaru oraz podziękowanie osobom zaangażowanym w nadanie imienia i sztandaru szkole.

Wśród nich był  m.in. Prof. Andrzej Nowakowski – Honorowy Obywatel Gminy Stryszów.

Zobacz również: „Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego” na scenie teatralnej Muzeum w Wadowicach

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x