Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – Duża aktywność „Sokoła” w powiecie wadowickim

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – Duża aktywność „Sokoła” w powiecie wadowickim

Prof. Andrzej Nowakowski inicjatorem wadowickich imprez „Sokoła”.

W okresie Narodowego święta Niepodległości znacznie wzrosła aktywność “Sokoła” w powiecie wadowickim. Najpierw na stadionie “Beskidu” w Andrychowie odbył się po raz drugi “Bieg na Jedną Milę” czyli na dystansie 1609 m.

Oprócz biegu indywidualnego odbyły się również biegu sztafetowe na dystansie 4 razy po 400 m z dodaniem 9 metrów. W zawodach wzięło udział kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych gminy Andrychów i Wieprz oraz z sześciu szkół ponadpodstawowych powiatu wadowickiego. Pogoda dopisała, a zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami i dyplomami oraz zapewniono im słodki poczęstunek.

Natomiast 16 listopada br. w sali gimnastycznej wadowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity odbyły się obchody 135-lecia założenia “Sokoła” w mieście, które nastąpiło w oparciu o ówczesne gimnazjum w 1887 r.

Na wstępie odbyła się akademia, która zaszczycił m.in. ks. infułat Jakub Gil, emerytowany proboszcz Bazyliki Mniejszej p.w. Ofiarowania NMP w Wadowicach, a także rodziny znakomitych niegdyś profesorów wychowania fizycznego:  Marii Zaczyńskiej i Tadeusza Jamrozika. Podczas akademii dr hab. Andrzej Nowakowski przedstawił rys historyczny i dokonania “Sokoła” w Wadowicach, a następnie odśpiewano hymn “Sokoła” oraz wiązankę pieśni patriotycznych.

Następnie rozegrano turniej piłki ręcznej dziewcząt o Memoriał Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, który wygrały kalwaryjskie licealistki, występujące jako “Sokół” z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ostatnim punktem jubileuszu był turniej “O Najsprawniejszego Ucznia” z udziałem reprezentantów ośmiu szkół ponadpodstawowych z powiatu wadowickiego. Wśród dziewcząt wygrała go licealistka z Andrychowa Anna Gurdek, a wśród chłopców uczeń Dominik Michalczyk z ZDZ Andrychów.

 

Zobacz  również: Andrychowski „Sokół” oddał hołd Janowi Pawłowi II

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x