Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wadowickie spory o pomnik Zegadłowicza

Wadowickie spory o pomnik Zegadłowicza

Starosta Wadowicki rzetelnie prezentuje działania Powiatu i punktuje lokalny portlal.

Zaostrza się polemika wokół pomnika Emila Zegadłowicza w Wadowicach. Położony w pobliżu wadowickiego Liceum im. Marcina Wadowity obiekt, stał się przedmiotem sporu między lokalnym portalem a Powiatem Wadowickim.

W obronę niszczejącego pomnika ujął się lokalny portal wadowice24.pl., prezentując na swoich łamach stanowisko Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej. Stowarzyszenie domaga się, aby Starostwo Powiatowe  w Wadowicach jako właściciel obiektu włączyło się w ratowanie pomnika.

Autor artykułu na portalu Wadowice 24.pl,  uszczypliwie w wbija szpile włodarzom powiatu wadowickiego pisząc:

„ Jako że starostwo jak dotąd nie było zainteresowane swoją własnością, stowarzyszenie występowało do pobliskiej szkoły Liceum im. Marcina Wadowity, by wspólnie zadbać o pomnik. Emil Zegadłowicz był nie tylko absolwentem tej szkoły, ale również jej patronem”.

Autor podkreśla również wybitne osiągnięcia Zegadłowicza  zwracając uwagę, iż był autorem powieści „Zmory”, na podstawie której Wojciech Marczewski nakręcił film pod tym samym tytułem.

W odpowiedzi na ten zaczepny artykuł  Eugeniusz Kurdas – Starosta Wadowicki wydał oświadczenie w tej sprawie, które publikujemy w całości:

 

Renowacja pomnika Zegadłowicza już nie taka prosta…

W związku z artykułem pt. „Pomnik Emila Zegadłowicza w Wadowicach znów się rozsypuje. Odpadł mu palec i kawałek czoła”, opublikowanym na portalu www.wadowice24.pl w dniu 30 czerwca 2021 roku, przekazuję swoje stanowisko w tej sprawie. Dzięki temu – zgodnie z Prawem prasowym – czytelnicy uzupełnią swoją wiedzę na ten temat i poznają argumenty drugiej strony – Zarządu Powiatu w Wadowicach, które w ww. materiale całkowicie pominięto.

Na wstępie warto podkreślić, iż w marcu 2020 r. pomnik został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego. W związku z tym renowacja obiektu wymaga czasu. Musi zostać przeprowadzona przez odpowiednią osobę – dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki, po uprzednim uzyskaniu pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nieruchomość, na której znajduje się ww. pomnik, jest własnością Powiatu Wadowickiego, oddaną w trwały zarząd I Liceum Ogólnokształcącemu im. M. Wadowity w Wadowicach. W przeszłości dyrektor szkoły zwracała się do Zarządu Powiatu o zwiększenie planu finansowego placówki o środki na renowację pomnika – i takie remonty przeprowadzano. Były one jednak dużo łatwiejsze niż obecnie, po wpisaniu obiektu do rejestru zabytków, o co zabiegało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej (TMZW), które w lutym 2019 r. wystąpiło w tej sprawie do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Także Zarząd Powiatu, mając na uwadze prośbę TMZW, wniósł w kwietniu 2019 r. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie o wpisanie pomnika do rejestru zabytków ruchomych. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją znak: Zkr.5140B.46.2019.JH z dnia 12.03.2020 r. orzekł o wpisaniu pomnika Emila Zegadłowicza do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego.

W artykule pojawia się sugestia, że Starostwo nie odpowiada na pisma i apele ze strony TMZW. Tymczasem żadne z pism, które skierowało do naszego urzędu Towarzystwo, nie pozostało bez odpowiedzi. Przykładem może być to z 4 listopada 2019 r., w którym zwraca się do powiatu o wyrażenie zgody na zabezpieczenie we własnym zakresie pomnika Emila Zegadłowicza przed skutkami zimy. Już 29 listopada 2019 r. Zarząd Powiatu w Wadowicach podjął uchwałę, w której wyraził zgodę na podjęcie działań przez TMZW. Wszelkie koszty związane z zabezpieczeniem przed zimą pomnika oraz uporządkowaniem terenu miało ponosić Towarzystwo.

Uszkodzenia, o których mowa w artykule opublikowanym na portalu wadowice24.pl, nie są nowe. Potwierdza je dokumentacja fotograficzna z kwietnia 2019 r., którą dysponuje Zarząd Powiatu w Wadowicach. Mając na uwadze stan techniczny obiektu i fakt wpisania go na listę zabytków, Zarząd Powiatu wystąpił do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zaleceń konserwatorskich dotyczących remontu pomnika. Takie zalecenia Konserwator przesłał pismem z dnia 04.03.2021 r. Czytamy w nich, iż „założenia postępowania konserwatorskiego wraz z odpowiednią dla takiego obiektu technologią musi opracować dyplomowany konserwator dzieł sztuki, najlepiej mający doświadczenie w pracy nad obiektami z betonu.” Po otrzymaniu ww. zaleceń, Zarząd Powiatu przystąpił do realizacji tego zadania, mimo trudności wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Obecnie wszczęto procedurę mającą na celu wyłonienie wykonawcy projektu, a następnie – po uzyskaniu pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wykonawcy prac restauracyjnych.

 

Mam świadomość, że procedury i przepisy prawa, które musi stosować administracja samorządowa, są często bardzo skomplikowane. Dlatego, aby rzetelnie przedstawić i wyjaśnić mieszkańcom naszego powiatu problemy, z którymi boryka się samorząd powiatowy, warto zwrócić się do starostwa w celu uzyskania szczegółowych i zgodnych ze stanem faktycznym informacji. Zapewniam, że urząd, którym kieruję, zawsze udziela wyczerpujących informacji zarówno mieszkańcom, jak i dziennikarzom” – napisał Starosta Wadowicki.

 

Dobrze się stało, że władze powiatu wadowickiego przedstawiły rzetelne  i wiarygodne informacje w sprawie renowacji pomnika Zegadłowicza.

Niestety w ostatnich dniach niektórzy “dziennikarze”, manipulują pewnymi faktami wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Szkoda, że  w publikowanych artykułach poruszają problemy na temat których brakuje  im wiedzy, rzetelności, a przede wszystkim prezentacji opinii drugiej strony sporu.

To jest droga donikąd!

Zobacz również: Wojewoda Małopolski chwali Powiat Wadowicki za akcję szczepień

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x