Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wielki sukces Mirosława Płonki ze Stryszowa

Wielki sukces Mirosława Płonki ze Stryszowa

Zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie!
Foto: Edyta Łepkowska

W konkursie “Odkryj Swój Skarb”, organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, nagradzane są najciekawsze działania edukacyjne związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym, realizowane w miejscowościach do 30 tys. mieszkańców. W tym roku najwyższą ocenę uzyskała inicjatywa Mirosława Płonki ze Stryszowa!

 

To nie pierwsze laury stryszowianina zdobyte w tym konkursie. Mirosław Płonka został jego laureatem już w ubiegłym roku, razem z prowadzonym przez siebie Teatrem Młodych im. Rudolfa Warzechy. Wtedy on i jego trupa aktorów amatorów zajęli 10 miejsce spośród wszystkich uczestników z całej Polski. Już to osiągnięcie wydawało się ogromne. Ale tegoroczne jest jeszcze bardziej imponujące. W kategorii osób fizycznych Mirosław Płonka zdobył pierwszą lokatę w skali kraju. Kapituła konkursowa uhonorowała go w ten sposób za zainicjowany przez niego Festyn Dworski, organizowany przy stryszowskim dworze w ramach festiwalu Święto Ogrodów.

Mirosław Płonka jest absolwentem dwóch kierunków studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim – ochrony dóbr kultury i historii sztuki oraz wiedzy o teatrze, a także doktorantem w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Pracuje w Katedrze Historii Nowożytnej tej samej uczelni na stanowisku asystenta. Jest też instruktorem teatralnym w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. A w wolnym czasie prowadzi wspomniany już Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy.

To właśnie z nim realizuje wiele inicjatyw, które przybliżają mieszkańcom Stryszowa i okolic lokalną historię, przypominają odchodzące w niepamięć tradycje i pozwalają zadbać o miejscowe zabytki. W tym roku aktywność teatru siłą rzeczy jest znacznie skromniejsza niż w minionych latach, ale nie zamarła całkowicie. Niedawno wydał on kalendarz z przepięknymi zdjęciami i przystępnie opisanymi wydarzeniami z dziejów Stryszowa. Cały dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację figury Chrystusa Nazareńskiego na miejscowym cmentarzu.

Do konkursu „Odkryj Swój Skarb” zgłosił mnie Teatr Młodych, nieco za moimi plecami. Mogłem się jedynie domyślać, że aktorzy coś takiego planują, bo podpytywali mnie o niektóre założenia. Ale niespodzianka się udała – wyznaje Mirosław Płonka, dodając ze śmiechem: – Czekam jednak na zakończenie pandemii, by można było zacząć działać, a nie tylko zbierać nagrody… (eł)

Festyn Dworski w Stryszowie. Foto: Edyta Łepkowska

 

Zobacz również: Dzieje Stryszowa w kalendarzu – nowa inicjatywa Teatru Młodych

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x