Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W Andrychowie uczcili ofiary komunistycznego reżimu

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W Andrychowie uczcili ofiary komunistycznego reżimu

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Pamiętamy!
Parafia św. Macieja w Andrychowie

13 XII 1981 o północy, jak grom z nieba, Partia Komunistyczna – Rząd ogłosił stan wojenny – wypowiedział wojnę Narodowi, który się tak opowiedział za „Solidarnością”. (…) Wielkie przygnębienie wśród ludzi (…). Każdy ślad oporu: kara! Takie mieliśmy smutne Święta Bożego Narodzenia. Haniebne czasy – nędzni ludzie, niektórzy – bo robimy to sami, własnymi rękami! Kościół okazuje pomoc uwięzionym – moralną i duchową. Biskupi i księża odwiedzają w obozach internowanych – spowiadają i umacniają na duchu umęczonych ludzi. /…/ N. Rok pod auspicjami hańby wojny partii z Narodem” – tak wydarzenia z 1981 roku w Kronice parafialnej opisywał ks. Stanisław Sikora.

Dziś w przededniu 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ks. dziekan Stanisław Czernik odprawił Mszę św. w intencji ofiar tamtego czasu oraz w intencji naszej Ojczyzny. Po liturgii delegacje przeszły pod Andrychowską Golgotę – ołtarz polowy, w który wmurowana została ziemia z grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tutaj oddano hołd wszystkim ofiarom jednej z najczarniejszych kart polskiej historii.

Członkom Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego, OSP Andrychów, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach, LO Andrychów, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, Zespół Szkół Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Andrychowie oraz pozostałym delegacjom, pocztom sztandarowym a także wiernym, wśród których byli m.in. parlamentarzyści i samorządowcy, serdecznie dziękujemy za udział w dzisiejszych uroczystościach. (fot. Władysław Jochimczyk, Kajetan Rusinek).

Zobacz również: Stuletni sztandar kolejarski w Muzeum Miejskim w Wadowicach

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x