W ostatni dzień 2022 roku o godz. 9:34 zmarł papież emeryt – Benedykt XVI. Bezpośredni następca Jana Pawła II swoją posługę pasterską sprawował przez osiem lat. Do chwały nieba przeszedł dziś największy teolog i współtwórca współczesnego Kościoła. Wiadomość o śmierci Ojca Benedykta (emerytowany papież prosił, by w ten sposób tytułować go po abdykacji) błyskawicznie obiegła cały świat. Ostatnie lata swego życia, od zrzeczenia się urzędu piotrowego w 2013 r., spędził w Watykanie, w klasztorze Ecclesia Mater.
Przez lata posługi jako biskup i papież był wielokrotnie krytykowany. Przydomek jaki nadali mu nieprzychylni – „pancerny kardynał” – miał wskazywać na jego zamknięcie i ślepe posłuszeństwo skostniałej tradycji. W istocie był jednym z największych intelektualistów Kościoła i najwybitniejszym teologiem naszych czasów. Człowiekiem pełnym pokory, którego publiczne wystąpienia i audiencje zdawały się onieśmielać.
Benedykt XVI był nie tylko godnym następcą papieża Jana Pawła II, ale współtwórcą Kościoła naszych czasów. Będąc niezwykle młodym kapłanem uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II jako ekspert, doradca, którego wystąpienia miały ogromne znaczenie. W latach 1981-2005 był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kierując obroną nauczania i doktryny Kościoła.
Spod jego pióra wyszły takie dzieła jak „Wprowadzenie w chrześcijaństwo” czy „Duch liturgii”. Jego ostatnia wielka publikacja – „Jezus z Nazaretu” – jak mówił sam Autor stanowiła owoc jego „szukania oblicza Pana”. Spójność logiczna i precyzja wypowiedzi sprawiały, że lektura jego prac stanowi ogromne wyzwanie, a przez to niezrozumienie u wielu odbiorców.
Mimo to, Ratzinger potrafił zachować w sobie dziecięcą ufność i prostotę serca. Peter Seewald w książce „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy” rozmawiał z emerytowanym papieżem o perspektywie życia wiecznego. Na pytanie o to, czego spodziewa się po przekroczeniu progu śmierci, Benedykt odpowiedział:
„Cieszę się, że znowu zobaczę moich rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, i wyobrażam sobie, że będzie tak samo wspaniale jak było u nas w domu”. Spotkanie z mamą i tatą – oto głębokie pragnienie i oczekiwanie największego umysłu współczesnego Kościoła.
Pogrzeb zmarłego Papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 r. o godz. 9:30. Mszy świętej pogrzebowej będzie przewodniczył papież Franciszek.
W czwartek, 5 stycznia o godz. 18.00 w kościele św. Macieja w Andrychowie sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI – odważnego kapłana, wybitnego teologa, osobę o niezwykłej wiedzy i inteligencji, człowieka ujmującego skromnością i pokorą a zarazem kardynała i papieża, od którego bił wielki majestat. Do wspólnej modlitwy w czwartkowy wieczór zapraszamy wszystkich bez wyjątku!
Zobacz również:Świąteczne kolędowanie w salonie Wojtyłów