Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wadowice pamiętają o tragedii górników z 1961. roku

Wadowice pamiętają o tragedii górników z 1961. roku

Prof. Andrzej Nowakowski był fundatorem obelisku i tablicy ku czci górników.

Po ponad sześciu latach usilnych starań, dzięki życzliwości władz samorządowych Wadowic, na gruncie komunalnym położonym nie opodal nowego przystanku kolejowego Wadowice Osiedle Podhalanin w dniu 3 września 2021 r. nastąpiło odsłonięcie i poświecenie obelisku wraz z tablicą pamiątkową, upamiętniającą śmierć sześciu górników, którzy zginęli w katastrofie, spiesząc na poranną szychtę 11 stycznia w 1961. roku

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich Wadowic. Samorząd województwa małopolskiego reprezentował Rafał Stuglik, przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni Daniel Mastek, który udzielił wydatnej pomocy w instalacji obelisku. Nie zabrakło inicjatora budowy obelisku dr. hab. Andrzeja Nowakowskiego.

Po odsłonięciu i poświęceniu obelisku głos zabrał Rafał Stuglik, który podzielił się refleksjami na temat etosu i niebezpieczeństwa pracy pod ziemią. Przypomniał, że najczęściej wypadki śmiertelne w tym zawodzie zdarzają się podczas wydobywania urobku. Tym razem jednak niespodziewana śmierć dosięgła górników podczas rutynowej podróży do pracy.

Ofiary wypadku pochodziły głównie z Frydrychowic, wsi oddalonej kilka kilometrów na północny zachód od Wadowic. Nie zabrakło również odniesień do ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy kolejarzy, ponieważ uroczystość uświetnił zabytkowy sztandar wadowickich kolejarzy, liczący dokładnie 100 lat, pochodzący z 1921 r.

Również górnicy przybyli ze sztandarem, który jest przechowywany w wadowickiej parafii p.w. św. Piotra Apostoła.

Następnie dr hab. Andrzej Nowakowski, prof. PWSZ w Tarnowie przedstawił zebranym tło i okoliczności tragedii górników sprzed 60 lat. Podkreślił, że pod względem liczby ofiar była to pod względem wielkości druga katastrofa w powiecie wadowickim po wielkiej katastrofie barwałdzkiej z 1944 r.

Katastrofa górnicza niebawem zostanie opisana w kolejnej monografii poświęconej historii wadowickiego kolejnictwa, ponieważ zbliża się 135 lat  od przyjazdu pierwszego pociągu do Wadowic.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Symboliczną wartę honorową przy obelisku zaciągneli wspólnie górnicy i kolejarze w galowych mundurach.

 

Zobacz również: W Wadowicach powstał obelisk ku czci górników

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x