Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Związany z Wadowicami Andrzej Nowakowski ponownie odznaczony

Związany z Wadowicami Andrzej Nowakowski ponownie odznaczony

Zaszczytny Medal trafił w godne ręce.

W ubiegłą sobotę Wojewoda Podkarpacki  Pani Ewa Leniart, działając w imieniu Prezydenta RP wręczyła dr hab. Andrzejowi Nowakowskiemu Medal 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Ten medal został wprawdzie przyznany  w początkach 2020 r., ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią nie mógł być wcześniej wręczony.

Uroczystość ta miała miejsce z okazji odsłonięcia repliki tablicy pamiątkowej na dawnej siedzibie rzeszowskiego “Sokoła”. Przypomnijmy tu, że Andrzej Nowakowski dziesiątki lat swego życia naukowego i społecznego poświęcił rodzinnym Wadowicom, a obecnie (od 2012 r.) na stałe mieszka w Rzeszowie i bardzo często, raz albo dwa razy w miesiącu odwiedza Wadowice i powiat wadowicki. W ostatnim ćwierćwieczu swój czas poświęcił na ukazanie dziejów gniazd “Sokoła” oraz zasług tej zasłużonej dla Polski sportowo-patriotycznej organizacji w krzewieniu sprawności intelektualnej i fizycznej.

Opisał także gniazda sokole działające niegdyś w powiecie wadowickim: w Wadowicach, Andrychowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Choczni. Obecnie z wymienionych gniazd działa jedynie gniazdo w Andrychowie, reaktywowane w 2018 r.

Dzień po dekoracji w Rzeszowie podczas gali “Sokoła” w Kalwarii Zebrzydowskiej druh Andrzej Nowakowski otrzymał od władz Sokolstwa Polskiego najwyższe odznaczenie organizacyjne związku sokolego Zaszczytną Odznakę Sokoła.

Jest on jednym ze stu kilkudziesięciu “sokołów”, którym tę odznakę przyznano. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w przeszłości nagrodzeni tą odznaką były takie osobistości, jak: gen. Józef Haller, Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski.

Serdecznie gratulujemy!

zobacz również: Zasłużeni dla Powiatu Wadowickiego. Wśród wyróżnionych jest ks. Stanisław Czernik

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x