Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

100. rocznica Cudu nad Wisłą

100. rocznica Cudu nad Wisłą

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.
PAP

Określana mianem “Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu chrześcijańskiej Europy przed bolszewizmem.

Jakkolwiek trudno sobie wyobrazić, jak teraz wyglądałaby Polska, gdyby nie zwycięstwo w bitwie rozegranej głównie na przedmieściach Warszawy, nie można pominąć zapominanych często przez historyków walk o Płock, Włocławek, Przasnysz, Ciechanów czy Wyszków. Wszystkie miasta, mimo że nieco bardziej oddalone od Warszawy, przyczyniły się szalenie do naszego zwycięstwa – nie tylko siłą wojskową, ale też dużym zaangażowaniem cywilów.

Warto podkreślić udział mieszkańców Małopolski, który w chwili śmiertelnego zagrożenia ojczyzny stanęli w szeregach Armii Ochotniczej do walki z najazdem bolszewickim. W Krakowie, w szeregi ochotników zgłosiło się 12 tys. osób.

Nietrudno mimo to zrozumieć, dlaczego najpopularniejszą nazwą batalii z 1920 r. jest bitwa warszawska. Druga często używana, której autorem jest Stanisław Stroński, to “Cud nad Wisłą”. Odwołanie do cudu nie jest tutaj nieprzypadkowe, bowiem “cudem nad Marną” nazwano sześć lat wcześniej słynne odrzucenie wojsk niemieckich z Paryża.

Dla polskiego społeczeństwa zwycięstwo w wojnie z Rosją sowiecką miało ogromne znaczenie moralne.

Bitwa Warszawska z 1920 roku, to największe zwycięstwo militarne Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej z 1683 roku.

Zobacz również: Zbiorów nie oddamy!

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x